19.10.2016/14:01

W sklepach jest już 1500 produktów bez glutenu

Coraz więcej osób przechodzi na dietę i poszukuje produktów bezglutenowych na opakowaniu. Sklep, który zorganizuje osobną półkę z takimi artykułami, ma szansę zyskać wiernych klientów.

Co oznacza znak przekreślonego kłosa?

Przekreślony kłos to wspólny symbol dla produktów bezglutenowych w całej Europie. Powstał z inicjatywy Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Osób z Celiakią (AOECS), by ułatwiać zakupy osobom nietolerującym glutenu, które w sklepie nie muszą czytać dokładnie etykiet i sprawdzać z osobna każdego produktu. Aby znak był dla kupujących gwarancją pewności i bezpieczeństwa, opracowano Europejski System Licencyjny (ELS) na używanie znaku przekreślonego kłosa. Procedury i wymagania są dla wszystkich producentów w Europie takie same, a produkt musi zawierać poniżej 20 ppm (stosunek wielkości oznaczający liczbę części na milion) glutenu, co potwierdzą akredytowane laboratoria.

Firma produkująca żywność na terenie Polski, chcąca umieścić przekreślony kłos na opakowaniu, musi zgodzić się na audyt w zakładzie. W jego trakcie sprawdzane są składy i etykiety produktów, bezpieczeństwo surowców oraz procesu produkcyjnego. Jeśli wynik audytu jest pozytywny, podpisywana jest roczna umowa z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, jedynym licencjodawcą w Polsce, pozwalająca używać znaku (po uiszczeniu opłaty). Po roku audyt trzeba powtórzyć, a licencję odnowić.

Kto kupuje żywność z tym znakiem?

Przede wszystkim osoby chore na celiakię. Gluten jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym, można go znaleźć w wędlinach, parówkach, jogurtach, przetworach mięsnych i rybnych, a nawet cukrze waniliowym. Dla osób chorych na celiakię gluten jest szkodliwy, jego spożywanie powoduje problemy zdrowotne. Klienci skazani na dietę bezglutenową kupują przede wszystkim specjalistyczną żywność, ale poszukują też bezpiecznych dla siebie produktów, które pozwoliłyby im urozmaicić menu oraz ograniczyć wydatki na jedzenie (żywność bezglutenowa jest droższa od zwykłej). Choć w Polsce nie prowadzi się rejestru chorych na celiakię, szacuje się, że schorzenie dotyczy 400 000 osób. Ponadto wiele osób nie wie, że choruje na celiakię, ale unika glutenu, więc grono potencjalnych klientów jest liczniejsze. Szczególnie że diety wykluczające – a wśród nich bezglutenowa – są dziś modne.

Jak eksponować produkty bezglutenowe?

Dla bezpieczeństwa chorych trzeba koniecznie oddzielić je od produktów zawierających gluten i uczulić pracowników, by sumiennie przeglądali tę sekcję, tak aby przez przypadek nie znalazły się tam wyroby, w skład których on wchodzi.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • roma 21.10.2016

    To bardzo ważne aby mówić, że dieta bezglutenowa przeznaczona jest wyłącznie dla osób z celiakią lub uczulonych na gluten i koniecznie musi być prowadzona pod okiem specjalistki dietetyczki. https://www.youtube.com/watch?v=mhPxz88z77g
    Celiakia bardzo często objawia się problemami gastrycznymi takimi jak ból brzucha, wymioty, wzdęcia

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.