05.03.2021/16:07

W sklepach wyłącznie torby biodegradowalne i kompostowalne. Nowa propozycja PSL trafiła do Sejmu

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy autorstwa Koalicji Polskiej (PSL, UED, Konserwatyści), który przewiduje wprowadzenie obowiązku, aby sklepy i hurtownie począwszy od 1 stycznia 2022 r. oferowały tylko torby biodegradowalne i kompostowalne.

Wcześniej, bo do 1 lipca 2021 r., liczba toreb na zakupy przydatne do odzysku przez kompostowanie i biodegradację, musiałaby osiągnąć w poszczególnych sklepach poziom 50 proc.

W mniejszych jednostkach handu spożywczego - takich, gdzie powierzchnia sprzedaży nie przekracza 250 mkw. - pełny obowiązek oferowania wskazanych powyżej toreb miałby wejść w życie dwa lata później, czyli 1 stycznia 2024 r., a połowiczny - 1 lipca 2023 r. Na taki okres przejściowy nie mogłyby jednak liczyć te spośród sklepów, które działają w ramach sieci handlowej.

Skąd wydłużenie terminu dla małych sklepów? - Obrót torbami z tworzyw sztucznych generowany przez mniejsze podmioty nie jest bowiem tak intensywny, jak w przypadku supermarketów lub hipermarketów. Mniejsze sklepy mają również znacznie ograniczone zdolności adaptacyjne, gdyż ich pozycja kontraktowa jest inna niż większych podmiotów, tak więc pozyskiwanie nowych dostawców przez te sklepy wymaga więcej czasu - tłumaczą projektodawcy.

Kara za brak ograniczenia liczby innych toreb w sklepie w przewidzianym terminie wyniosłaby od 10 tys. zł do 250 tys. zł, a za złamanie pełnego zakazu - od 20 tys. zł do 500 tys. zł. Karę pieniężną za takie czyny wymierzałby, w drodze decyzji, właściwy wojewódzki inspektor inspekcji handlowej.

- Zaproponowane w projekcie zmniejszenie liczby toreb wytworzonych z tradycyjnych tworzyw sztucznych na rzecz toreb podlegających biodegradacji i kompostowaniu, a więc wytworzonych z bio tworzyw, przyniesie wymierne korzyści w wymiarze  ograniczenia odpadów opakowaniowych trafiających na składowiska, jak też przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz zwiększenia wartościowych dla środowiska związków organicznych - uzasadniają autorzy projektu.

Zobacz także:

Obowiązkowe butelkomaty w sklepach spożywczych. Projekt ustawy wpłynął do Sejmu!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także