05.12.2020/19:06

W stolicy powstanie kolejna galeria handlowa

Rada Warszawy pozwoliła na budowę nowej galerii handlowej w Warszawie – donosi serwis wyborcza.pl.

Jak czytamy w serwisie wyborcza.pl, obiekt powstanie na miejscu dzisiejszych supermarketów Auchan i Obi przy ul. Płaskowickiej. Na osi ul. Roentgena (przy rondzie, które niedawno zyskało imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) budynek ma mieć wyraźnie zaznaczone wejście, kaskadowo wycofane w głąb linii zabudowy.

Na zachód od osi ul. Roentgena budynek będzie wyższy, do 13 metrów, na wschód ma mieć do 10 metrów. Wewnątrz terenu zajmowanego przez galerię dopuszczono kwadratową strefę „dominanty architektoniczno-wysokościowej”, nawet na 25 metrów.

Plan proponuje (ale nie narzuca) układ pasaży wewnątrz galerii, w tym ten najszerszy, na osi ul. Roentgena. Precyzuje ponadto, że wzdłuż Płaskowickiej w budynku w parterze mają zostać ulokowane usługi dostępne z zewnątrz. Zaznaczono też, że jest to strefa wymagająca „szczególnego opracowania” – krótko mówiąc, chodzi o to, żeby galeria handlowa nie wyglądała jak blaszany hangar, a raczej miejska pierzeja zabudowy.

Architekci zaproponowali nietypowe rozwiązanie: na dachu galerii handlowej ma zostać urządzony ogród o powierzchni około hektara. Przy czym nie trzeba będzie do niego wchodzić przez galerię - przed budynkiem mają powstać schody prowadzące na dach. Zajmą część fasady od ul. Płaskowickiej. Resztę - lokale dostępne wprost z ulicy.

Obiektem zarządza handlowy kolos Unibail-Rodamco-Westfield, który kontroluje m.in. Złote Tarasy, Arkadię i Galerię Mokotów. W 2018 r. podpisał porozumienie z miastem, deklarując, że poszerzy na własny koszt ulicę Płaskowickiej do dwóch jezdni na odcinku od Puławskiej do Indiry Gandhi.

Koszt budowy szacowany jest na 65-70 mln zł. Firma zadeklarowała, że od uchwalenia planu potrzebuje dwa lata na przygotowanie inwestycji, bo planowana północna jezdnia Płaskowickiej znajduje się na terenie objętym innym planem zagospodarowania i trzeba ją wytyczyć za pomocą tzw. decyzji ZRID, przełamując zapisy tamtego planu.
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Haha 05.12.2020

    A mówią że galerie i sklepy muszą być otwarte w niedzielę żeby odbić się od dna bo nie mają kasy i muszą się zamykać strasząc zwalnianiem pracowników a tu proszę następny moloch w budowie widać że tak źle nie jest

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także