29.01.2016/14:11

WAŻNE: Zobacz projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej!

Poznaliśmy projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Download file / Pobierz projekt Ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej:Download file / Pobierz plik ze strony "DP"

Projekt ustawy nie różni się zbyt mocno od pierwotnych założeń ustawy o opodatkowaniu handlu detalicznego przedstawionego przez Ministerstwo Finansów kilka dni temu. Podatnikami nowej daniny będą wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni.

Zgodnie z założeniami projektu ustawy przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży towarów. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie. Podatnicy, którzy nie przekroczą tej kwoty będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych.

Zgodnie z postanowieniami projektu podatek od sprzedaży detalicznej będzie podatkiem progresywnym ze stawką 0,7 proc. obciążającą przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych oraz stawką 1,3 proc. od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Projekt przewiduje również stawkę – 1,9 proc. od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowe wolne od pracy (to ostatnie kryterium odnosić się będzie do tych sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni).

Nie będą natomiast opodatkowane przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych. Definicją towaru nie zostaną również objęte posiłki przygotowywane przez zbywcę, gaz ziemny, woda, ciepło systemowe oraz energia elektryczna.

Jak już informowaliśmy resort spodziewa się uzyskać dochody do budżetu państwa z tytułu nowej daniny na poziomie około 2 miliardów złotych w perspektywie 2016 roku.

Do projektu ustawy jako pierwsi dotarli dziennikarze "Dziennika Polskiego".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.