24.12.2018/10:46

Węgrzy aż jedną trzecią ryb spożywanych w ciągu roku kupują na święta

Jak wynika z danych organizacji branżowych, mniej więcej co trzecia ryba spożywana przez Węgrów w ciągu roku trafia na ich stoły w święta Bożego Narodzenia – informuje Puls Biznesu za PAP.

Nasi bratankowie spożywają znacznie mniej ryb, niż wynosi średnia unijna – obecnie jest to ok. 6 kg rocznie, czyli cztery-pięć razy mniej niż konsumuje przeciętny Europejczyk. Jedna trzecia spożycia przypada na okres świąteczny. Najchętniej jedzony jest smażony karp oraz zupa rybna, przyrządzana na ostro z kilku rodzajów ryb słodkowodnych – czytamy w Pulsie Biznesu.

Madziarzy najchętniej kupują karpie – to aż 65 proc. ryb kupowanych w okresie świątecznym. Popularne są także sumy, tołpygi i pstrągi.

Konsumpcja ryba na Węgrzech, choć nadal skromna, szybko rośnie. W latach 90-tych wynosiła ok. 2,5 kg rocznie na osobę. Węgierskie ministerstwo rolnictwa chciałoby podwoić obecne spożycie, do 12 kg rocznie, zmniejszono więc stawkę VAT na ryby spożywcze z 27 do 5 proc.

Czytaj więcej na stronie pb.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.