13.02.2019/09:22

Wiceminister Szwed: MRPiPS nie pracuje nad zmianami w zakazie handlu w niedziele

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "nie trwają prace" nad zmianą ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Przedstawiciel MRPiPS nie poruszył tematu zakazu handlu w niedziele sam z siebie, lecz w odpowiedzi na pytanie jednego z dziennikarzy o to, czy możliwy jest powrót do dwóch handlowych niedziel w miesiącu, z czym mieliśmy do czynienia w 2018 r. Przypomnijmy, że postulują to m.in. eksperci Biura Analiz Sejmowych w 16-stronicowym dokumencie ukrywanym przez sejmowe służby podległe marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu, a ujawnionym na portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Szwed w odpowiedzi na pytanie powiedział, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele "funkcjonuje". - Jest etapowe wdrażanie wolnych niedziel, proces trwa. Nic w tym zakresie się nie zmienia. W ministerstwie nie pracujemy nad zmianami. W Sejmie jest poselski projekt zmiany, ale on dotyczy tylko uszczegółowienia zapisów, m.in. kwestii związanych z tzw. placówkami pocztowymi - powiedział.

Na wypowiedź Szweda należy spojrzeć w szerszym kontekście. Otóż nie powinno nikogo zaskakiwać, że w MRPiPS nie trwają prace nad zmianami ustawy, skoro projekt znajduje się już w Sejmie, a więc na zupełnie innym etapie procesu legislacyjnego. W tej chwili prace nad projektem toczą się już w parlamencie. I choć strona rządowa uczestniczy w posiedzeniach komisji i może odnosić się do pojawiających się pomysłów, to jednak nie ona podejmuje decyzje. Choć tajemnicą poliszynela jest, że projekty ustaw przygotowywane przez obóz Zjednoczonej Prawicy, wnoszone jako poselskie, zwykle i tak powstają w ministerstwie, a procedowane są w innym trybie tylko po to, aby ominąć szerokie konsultacje. Z naszych informacji wynika, że dokładnie tak było w przypadku projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Do kwestii niedzielnego handlu odniosła się także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Pamiętam obawy, że 300 czy 400 tys. pracowników handlu straci zatrudnienie, a widziałam ostatnie dane, gdzie najbardziej wzrosła ilość zatrudnionych, i pracownicy handlu byli na trzecim czy czwartym miejscu. To wymaga uważnych analiz i ocen - stwierdziła Rafalska.

Odnosząc się do wniesionego przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu nowelizacji ustawy - który utknął w Sejmie pod koniec listopada - Rafalska jedynie stwierdziła oczywisty fakt, że projekt ten "nie proponuje żadnych radykalnych zmian" jeśli chodzi o liczbę handlowych i niehandlowych niedziel w miesiącu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.