08.11.2020/13:05

Widmo narodowej kwarantanny nad Polską. Jakie będą nowe ograniczenia?

Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii w rozmowie z Business Insider Polska przedstawił wizję pełnego lockdownu. „Gospodarkę powinniśmy zamykać na samym końcu”.

„Jeżeli do wyboru będzie zamkniecie gospodarki bądź ograniczenie kontaktów towarzyskich, to chyba dla każdego jest rzeczą jasną, że z punktu widzenia kosztów społecznych lepiej na jakiś czas narzucić sobie ograniczenia w relacjach międzyludzkich, niż doprowadzać do ciężkiego kryzysu ekonomicznego, z którego będziemy wychodzić przez długie lata” – powiedział Jarosław Gowin.  

Wicepremier nie wyklucza drastycznych ograniczeń swobody przemieszczania się i spotkań. W wyniku czego Polska gospodarka spowolni, a bezrobocie wzrośnie, ale szef ministerstwa rozwoju nie przewiduje katastrofy na rynku pracy. 

Zapewnia, że skala pomocy dla biznesu może być podobna jak w przypadku pierwszej fali pandemii. Rząd dale będzie ratował firmy pieniędzmi z emisji nowego długu. 

„Dla mnie lockdown to ostateczność. Koszt takiego zamrożenia gospodarki, z jakim mieliśmy do czynienia wiosną, to około 90 mld zł w skali jednego miesiąca. Trzeba pamiętać, że gospodarka i służba zdrowia to system naczyń połączonych. Jeżeli zbyt mocno wyhamujemy gospodarkę, może się okazać, że odbije się to na sprawności działania służby zdrowia. Dlatego uważam, że musimy uruchomić wszelkie dostępne instrumenty ograniczania transmisji wirusa, które nie uderzają w gospodarkę” – powiedział w rozmowie z Business Insider Jarosław Gowin. 

Dodał też, że gospodarkę powinniśmy zamykać na samym końcu, jeśli już inne metody okażą się nieskuteczne. 

To, co premier Morawiecki nazywa „narodową kwarantanną”, miałoby obejmować te same rozwiązania co wiosną, być może jednak poszerzone o dodatkowe ograniczenia związane z przemieszczaniem się.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także