17.11.2020/11:18

Oszuści podszywają się pod największe międzynarodowe sieci handlowe. Polscy dostawcy muszą bardzo uważać

Pandemia koronawirusa uaktywniła oszustów w handlu międzynarodowym. Wśród najczęstszych metod działania firma faktoringowa Bibby Financial Services, która odnotowała kilka takich przypadków, wymienia podawanie się za międzynarodową sieć handlową.

Ofiarą oszustów podających się za znanych detalistów padają zwykle małe i średnie przedsiębiorstwa. Przestępcy liczą, że zadowolone z dużego zamówienia od znanej sieci handlowej nie będą zbyt dokładnie go weryfikować, tylko od razu wyślą towar.

Łupem oszustów padają zarówno firmy produkcyjne, jak i dystrybutorzy, z różnych branż. Wśród klientów Bibby Financial Services taką nieprzyjemną „przygodę” mieli ostatnio: producent sztucznych choinek, firma handlowa z branży oświetleniowej, czy producent odzieży BHP.

Firmy dają się nabrać, ponieważ w czasach kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 wiele z nich utraciło swoje rynki zbytu lub zostało zmuszonych rządowymi obostrzeniami do czasowego zamknięcia punktów sprzedaży. Kontakt od każdego nowego odbiorcy wydaje się wielkim sukcesem.

A to schemat działania oszustów, który zwykle jest podobny: firma odbiera drogą mailową zamówienie o wartości kilkakrotnie przewyższającej jej średnie miesięczne obroty. Wydaje się, że to przysłowiowa gwiazdka z nieba - tym bardziej, że zamówienie jest wystawione przez dużą międzynarodową sieć handlową, np. Leclerc, Auchan, Argos z grupy Sainsbury’s Supermarkets Limited, Carrefour, czy dom handlowy Harrods. Tymczasem, w procesie weryfikacji takiego odbiorcy okazuje się, że zamówienie wystawili oszuści podszywający się pod znane marki handlowe. Interwencje Bibby Financial Services uratowały już klientów przed milionowymi stratami.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.