01.06.2017/23:14

​​​​​​​Więcej żywności z Ukrainy w krajach UE?

Według europarlamentarzystów Unia Europejska powinna przyznać Ukrainie większe koncesje handlowe z wykluczeniem niektórych produktów rolnych.

- Poprzez zaoferowanie dodatkowych, czasowych preferencji handlowych Ukrainie, Parlament Europejski chce wesprzeć wysiłki reformatorskie, wzmocnić małe i średnie przedsiębiorstwa oraz stworzyć warunki dla zwiększenia obrotów handlowych. Mam nadzieję, że środki te zacieśnią nasze relacje oraz skutecznie pomogą Ukrainie, powiedział sprawozdawca Jarosław Wałęsa.

W głosowaniu wprowadzającym zmiany do wniosku Komisji Europejskiej, posłowie zapewnili, że: pomidory, pszenica oraz mocznik, który jest składnikiem używanym przy produkcji nawozów, nie zostaną objęte dodatkowymi koncesjami, poza tymi, już zawartymi w Pogłębionej i Kompleksowej Strefie wolnego Handlu UE-Ukraina (DCFTA).

Walka z korupcją stanie się warunkiem przyznania Ukrainie preferencji eksportowych.

Przedstawiciele producentów i przemysłu, nie tylko państwa członkowskie, będą mogli wnioskować o przeprowadzenie badań dotyczących mechanizmów ochrony producentów w UE.

Parlament rozpocznie w tej sprawie negocjacje z rządami narodowymi, wkrótce po głosowaniu plenarnym.

DCFTA jest częścią Umowy o Stowarzyszeniu, która obowiązuje czasowo, od stycznia 2016 roku zapewniając wzajemne otwarcie rynków dóbr i usług, ale UE szybciej obniża lub znosi taryfy celne. W związku z trudnościami gospodarczymi na Ukrainie oraz wprowadzaniem reform, UE jest gotowa na oferowanie dodatkowych koncesji handlowych dla Kijowa. Unia jest największym partnerem handlowym Ukrainy, podczas gdy handel z Ukrainą to 0,8% obrotów handlowych UE.

z opis

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.