03.03.2017/14:09

Wierzbowski Eversheds Sutherland na Kongresie Mięsnym: Nowe regulacje zmienią zasady gry

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy nowe regulacje prawne rozwiążą problemy związane ze współpracą producentów mięsa z sieciami handlowymi, należałoby najpierw zastanowić się czy wprowadzenie jakiegokolwiek aktu prawnego może być czynnikiem pozwalającym w szybki i łatwy sposób rozwiązać jakikolwiek problem gospodarczy czy społeczny – zaznaczył Piotr Skurzyński, radca prawny z kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland w trakcie panelu dyskusyjnego „Przemysł mięsny – czas nowych wyzwań” na Kongresie Mięsnym 2017.

Zdaniem eksperta, w przypadku regulacji współpracy handlu z dostawcami problem jest znacznie bardziej złożony, niż w przypadku wielu rozwiązań prawnych, takich jak chociażby Program Rodzina 500+.

– Mówimy tu o regulacji stref, w których występują często sprzeczne interesy różnych podmiotów z branży spożywczej. Dlatego nie są to łatwe sprawy. W tej chwili oczekujemy na wejście w życie ustawy, która umożliwi prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmowanie silnych, a moim zdaniem wręcz dość drastycznych, działań związanych z przeciwdziałaniem nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej pomiędzy handlem a dostawcami żywności. Wejdzie ona w życie w lipcu tego roku – zapowiedział Piotr Skurzyński.

- Sankcje wprowadzone na mocy tej ustawy są wysokie, a prezes UOKiK zyskuje szerokie kompetencje. Nałożone przez niego kary mogą sięgać aż 3 proc. przychodów przedsiębiorcy, który posiada przewagę kontraktową i wykorzystuje ją w sposób nieuczciwy. Co więcej, UOKiK będzie mógł przeprowadzać kontrole i przeszukania w siedzibie podejrzanej firmy, czy w innych należących do niej nieruchomościach – tłumaczył ekspert.

Jego zdaniem nowy akt prawny z pewnością narusza dotychczasowy układ sił i, w pewnym sensie, zmienia „zasady gry”. – Myślę, że konsekwencje tej ustawy rynek odczuje już za moment. Jednocześnie część jej efektów stanie się widoczna dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Być może nawet przyczyni się ona do przyspieszenia konsolidacji branży mięsnej – prognozował radca prawny z kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland.

Na razie jednak nowa ustawa zawiera jeszcze wiele zwrotów niedookreślonych. Sama definicja „przewagi kontraktowej” i tego, na czym polega jej nieuczciwe wykorzystywanie, to kwestie nie do końca jasne. – Warto też zwrócić uwagę, że akt prawny ma regulować nie tylko relacje sieci handlowych i ich dostawców, ale też np. przetwórców względem producentów surowca, jeśli posiadają oni nad nimi przewagę kontraktową – zauważa Piotr Skurzyński.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.