07.04.2021/11:41

Wierzyciele Piotra i Pawła otrzymali przelewy. Dwie z trzech spółek tworzących sieć wykonały już układy

Dwie z trzech spółek tworzących supermarketową sieć Piotr i Paweł - Grupa Piotr i Paweł sp. z o.o. oraz Piotr i Paweł Detal sp. z o.o. – wykonały już układy z wierzycielami i dokonały należnych wypłat. Jak tłumaczy sieć, łącznie zrealizowano ponad 1250 przelewów.

W przypadku trzeciej spółki, czyli Piotr i Paweł SA, do całkowitego zakończenia postępowania sanacyjnego, czyli wypłacenia środków wierzycielom, brakuje już tylko postanowienia sądu o stwierdzeniu prawomocności. Sieć handlowa spodziewa się, że nastąpi to "w szybkim terminie".

26 marca informowaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl, że Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał orzeczenie o oddaleniu zażaleń na postanowienie Sądu Rejonowego Poznań Stare-Miasto w Poznaniu o zatwierdzeniu układu spółki Piotr i Paweł SA z wierzycielami. Wcześniej, pod koniec lutego, podobny scenariusz zrealizował się w przypadku pozostałych dwóch spółek. W ich przypadku (4 marca) wydane zostały już postanowienia o stwierdzeniu prawomocności. Na analogiczne postanowienie w przypadku trzeciej spółki wierzyciele wciąż czekają (to właśnie od momentu wydania takiego postanowienia zaczynają biec terminy spłaty układowej).

- Jestem bardzo zadowolony, że postępowanie sanacyjne w Grupie Piotr i Paweł dobiega końca – a wypłaty na rzecz wierzycieli są realizowane tak błyskawicznie. Te decyzje oraz cierpliwość wierzycieli pozwoliły uratować kilkadziesiąt sklepów przed zamknięciem i kilka tysięcy miejsc pracy - mówi Patryk Filipiak, nadzorca wykonania układu.

I dodaje: - Dzięki determinacji inwestora strategicznego, Spar Group, mogliśmy zabezpieczyć środki na realizację układów. Wbrew naszym założeniom, pandemia wpłynęła na wydłużenie całego postępowania, jednak warto było konsekwentnie realizować założone cele. Dziś wszyscy mogą potwierdzić, że ratowanie firm w trudnej sytuacji, a nawet sieci handlowych, jest realne i przynosi korzyści wszystkim stronom.

Przypomnijmy, że 2 marca 2020 r. wierzyciele trzech spółek tworzących sieć Piotr i Paweł poparli propozycje układowe złożone przez owe spółki. Doszło do zawarcia trzech układów, za którymi zagłosowało łącznie 849 wierzycieli (74 proc. wierzycieli głosujących), reprezentujących ponad 391 mln zł wierzytelności (czyli 85 proc. ogólnej wartości tzw. wierzytelności głosujących).

Układy zakładały łączne spłaty rzędu 23 mln zł (Grupa Piotr i Paweł), 35 mln zł (Piotr i Paweł S.A.) oraz 37 mln zł (Piotr i Paweł Detal) w terminie od dwóch tygodni do trzech miesięcy po uprawomocnieniu się układu. Zaproponowany przez spółki poziom umorzenia długów, różny dla poszczególnych grup interesu, wahał się między 0 proc. a 90 proc. (w przypadku tzw. wierzytelności głównych).

Następnie Sąd Rejonowy Poznań Stare-Miasto w Poznaniu wydał trzy postanowienia o zatwierdzeniu układu w postępowaniach sanacyjnych poszczególnych spółek. Na te postanowienia wpłynęły jednak zażalenia. Zostały one już oddalone w przypadku wszystkich trzech spółek.

Sieć Piotr i Paweł od 2019 r. kontrolowana jest przez Spar Group z RPA, poprzez spółkę zależną Wasz Sklep Spar. Inwestor posiada licencję na rozwój marki Spar w Polsce i planuje rebranding wszystkich sklepów Piotr i Paweł na Spar, Spar Express lub Eurospar.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • xyz 07.04.2021

    faktycznie ratowanie firm :D Skoro ktoś nie dostał pieniędzy za cały dostarczony towar to nie może mówić o zadowoleniu. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także