02.03.2020/14:37

Wierzyciele Piotra i Pawła poparli propozycje układowe! Znamy wyniki głosowań

Poniedziałek okazał się znakomitym dniem dla Piotra i Pawła oraz jego inwestora, czyli południowoafrykańskiej Spar Group. Wierzyciele trzech spółek tworzących polską supermarketową sieć poparli propozycje układowe złożone przez zarząd detalisty. Tym samym doszło do zawarcia trzech układów, co otwiera drogę do ich zatwierdzenia przez sąd - a to może nastąpić już 25 marca.

Koalicji wierzycieli spółki Piotr i Paweł SA, która próbowała wywalczyć korzystniejsze warunki układu (spłata 100 proc. długów z przyszłych zysków), nie udało się zebrać odpowiedniej większości choćby do samego złożenia wniosku w tej sprawie podczas odroczonego do dzisiaj zgromadzenia. Tym samym jedyne propozycje, nad jakimi zagłosowano podczas trzech zgromadzeń wierzycieli, to te złożone przez sieć handlową (osobne dla każdej ze spółek, czyli Piotr i Paweł SA, Grupa Piotr i Paweł oraz Piotr i Paweł Detal).

Aby układ został przyjęty, musi się za nim opowiedzieć większość głosujących wierzycieli w ramach tzw. grupy interesu (takich grup było od 5 do 7, w zależności od spółki), mających łącznie co najmniej 2/3 sumy wierzytelności w ramach grupy. To się nie udało, bowiem na każdym z trzech zgromadzeń wierzycieli znalazła się jedna grupa, w ramach której nie udało się zebrać 2/3 głosów (liczonych jako suma wierzytelności).

W takiej sytuacji przechodzi się do kolejnego kroku, czyli sprawdza się wyniki głosowań na poziomie "globalnym" (biorąc pod uwagę ogół wierzycieli spółki, a nie daną grupę). Jeśli w takim ujęciu propozycje układowe są poparte przez wierzycieli odpowiadających łącznie za co najmniej 2/3 sumy wierzytelności, dochodzi do zawarcia układu (drugi warunek to przekonanie, że wierzyciele odzyskają więcej w ramach układu niż w ramach postępowania upadłościowego). Dokładnie z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w poniedziałek.

Propozycje układowe złożone wierzycielom spółki Grupa Piotr i Paweł zostały poparte przez 113 głosujących podmiotów, przy 32 głosach sprzeciwu. Głosy "za" odpowiadały 82,29 proc. sumy wierzytelności.

W przypadku spółki Piotr i Paweł SA - czyli tej, gdzie obawy o wynik głosowania były największe - propozycje układowe złożone przez zarząd zostały poparte przez 371 podmiotów, przy 150 głosach "przeciw". Wierzyciele głosujący "za" reprezentowali 80,12 proc. sumy wierzytelności.

Propozycje układowe dot. trzeciej spółki, Piotr i Paweł Detal, otrzymały 365 głosów "za" i 115 głosów "przeciw". Te pierwsze odpowiadały 88,42 proc. wartości wierzytelności.

Łącznie za układem zagłosowało ok. 74 proc. wierzycieli głosujących. Reprezentowali oni ponad 391 mln zł wierzytelności (czyli 85 proc. ogólnej wartości tzw. wierzytelności głosujących).

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • dark 07.03.2020

  Nie rozumiem tych, którzy to poparli.

 • Układ zamknięty 03.03.2020

  Podejrzewam ze wyniki głosowania zostały z fałszowane nikt o zdrowych zmysłach nie zgodziłby się na taki układ

 • Ustawka 03.03.2020

  Kto to jest JK...???

 • Mecenas 03.03.2020

  Przecież to była ustawka i celowo zaplanowane działania ... Zarząd , Kancelaria, Sędzia tam nic nie jest przypadkowe .Teraz Pan JK może zaczynać udawać saldo u dostawców i wierzycieli od nowa, ciekawe ile teraz uzbiera 100?200?300?

 • Obiektywnir 02.03.2020

  Nachodzi mnie taka refleksyja - farbowany lis zawsze pozostanie hiena. Ot i bajka pt jak to Spar udaje Piotra i Pawla...lub na odwrot jak kto woli...Zaczynam chyba rozumiec o co chodzi PiS z tymi sadami

 • Bizneslomen 02.03.2020

  Oooo, to juz wiem jak prowadzic swoj biznes w tym kraju! Okrasc innych a pozniej w majestacie prawa smiac im sie w twarz siedzac na Szeszelach albo za biurkiem wiceprezesa po lewej stronie recepcji jak pan plywak

 • Nicko 02.03.2020

  skoro poparli, to chyba zadowoleni, co?

 • W plecy 90% 02.03.2020

  Redakcjo,
  A czy ten dzień był znakomity dla ponad 1500 wierzycieli?

 • Wierzyciel 02.03.2020

  Szantaż okazał się skuteczny.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.