03.04.2017/15:06

Winiarze chcą zniesienia obowiązku banderolowania wina

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wystosował memorandum w sprawie zniesienia barier rozwoju branży winiarskiej w Polsce.  

„Reprezentując ludzi związanych z branżą winiarską, restauratorów, importerów, dystrybutorów, sprzedawców i przedstawicieli świata gastronomii chcielibyśmy przypomnieć o istnieniu dziedziny gospodarki, w której zatrudnienie znajdują tysiące osób, a która w odróżnieniu od innych dziedzin życia nadal pozostaje pod przemożnym wpływem wielu rozwiązań prawnych rodem ze środka stanu wojennego, wzmocnionych jeszcze rabunkową gospodarką fiskalną realizującą oligarchiczne interesy. Uważamy i mamy na to solidne argumenty, że nie ma żadnych ekonomicznych powodów, by utrzymywać ten anachroniczny i szkodliwy dla polskiej gospodarki i kultury stan prawny. Wino jest obecne w historii Polski przynajmniej od czasu jej chrztu. Trafiło na herby niektórych miast, jest jednym z najważniejszych symboli łączności naszego kraju z kręgiem kultury łacińskiej. Przez wieki kultura jego spożywania, dystrybucji i produkcji w Polsce była symbolem jakości gastronomii i chlubą ekonomii. Wystarczy wspomnieć tradycje rodziny Fukierów, tradycje Portiusa, Lipoczego, olbrzymią rolę polskich kupców w dystrybucji win Tokajskich na świecie. Na ziemiach polskich znajdowała się również niegdyś najbardziej rozwinięta turystyczna winiarska infrastruktura w Europie, a także jedna z wiodących fabryk musujących win. W tej chwili Polscy winiarze borykają się z biurokracją, butelki wina są szpecone banderolami. System podatkowy preferuje ogromnych graczy rynkowych kosztem małych rodzinnych podmiotów, sprzedawcy i gastronomia obawiają się surowych kar za najdrobniejszą pomyłkę w dokumentach rozliczenia sprzedaży, a konsumenci wina traktowani są jak pospolici alkoholicy. Od lat na rzecz zniesienia i uproszczenia tych opresyjnych praktyk i przepisów walczą różne organizacje winiarskie zarówno producenckie oraz te, które są zaangażowane w rozmowy z kolejnymi rządami.

Zgłaszamy zatem potrzeby uproszczenia prawa i likwidacji jego absurdów. ZPP domaga się zniesienia obowiązku banderolowania wina, uproszczenia systemu kontroli rolników-producentów, dopuszczenia możliwości tworzenia rolniczych spółdzielni winiarskich, opracowania legalnej, dostępnej w równym stopniu drogi umożliwiającej sprzedaż wina w Internecie, zniesienia kar za omyłkowe zestawienie wyników sprzedaży koncesyjnej  w przypadku, gdy ta omyłka nie wpływa na wymiar opłaty koncesyjnej.

Bardzo dziękujemy Ministerstwu Rozwoju za wysłuchanie naszych postulatów i argumentacji. Liczymy na szybkie i rozsądne działania, które przyczyną się do rozwoju ekonomicznego i kulturalnego kraju w opisanym zakresie.”

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.