21.06.2018/11:00

Winnie Chang, Facebook: Sklepy lokalne muszą szukać okazji w internecie [TYLKO U NAS]

Jeszcze kilka lat temu ludzie korzystali z usług lokalnych firm wyłącznie za pośrednictwem sklepów stacjonarnych.  Tymczasem, jak wynika z badań Facebooka, dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie - pisze w komentarzu dla wiadomoscihandlowe.pl Winnie Chang, Global& EMEA IQ Strategy & Operations Manager, Facebook.

Obecnie, ponad 1,6 mld ludzi korzystających z Facebooka jest połączonych z jakąś małą firmą, co czyni tzw. sklepy za rogiem ważną część naszej społeczności internetowej. Prawie dwie trzecie osób na Facebooku odwiedza stronę lokalnej firmy lub zorganizowanego niedaleko wydarzenia co najmniej raz w tygodniu. Stale rosnąca społeczność internetowa pomaga ludziom i markom zdobywać i podtrzymywać kontakty, zbliżając ich ze sobą i ze społecznościami w ich otoczeniu. Płynące z tego korzyści wyraźnie dostrzegają także polscy przedsiębiorcy - aż 80 proc. polskich małych i średnich firm obecnych na Facebooku twierdzi, że platforma pomaga im znajdować nowych klientów. Dzięki urządzeniom mobilnym jest to możliwe bez ograniczeń – tak geograficznych, jak i czasowych.

Starając się zrozumieć jakie ma to znaczenie dla marketingowców, przeanalizowaliśmy facebookowe dane oraz zleciliśmy przeprowadzenie ankiety firmie Factwork (zewnętrznej agencji międzynarodowej przeprowadzającej badania rynkowe i analizy) w gronie ponad 6 tys. lokalnych firm i ponad 10 tys. osób ze Stanów Zjednoczonych, z Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoch, Hiszpanii, Polski i Kanady. Naszym celem było poznać wyzwania i szanse związane z robieniem zakupów lokalnie. W naszej analizie zdefiniowaliśmy lokalną firmę jako podmiot, który nie jest częścią sieci, franczyzą ani organizacją typu non-profit i który nie działa wyłącznie w sieci oraz prowadzi mniej niż pięć sklepów stacjonarnych na danym rynku.

Co skłania ludzi do robienia zakupów lokalnie?

W dzisiejszej kulturze zorientowanej na technologię zakupy przez internet szybko stały się dominującym trendem w handlu detalicznym. Zauważyliśmy, że mimo dostępności opcji zakupu w sieci, ludzie wciąż bardzo chętnie kupują w lokalnych sklepach. Ankietowani kupujący odwiedzają średnio siedem firm lokalnych miesięcznie oraz wydają 40–55 proc. miesięcznego budżetu na lokalne produkty i usługi.

Łatwo zrozumieć, że wygoda jest głównym powodem robienia zakupów w swojej okolicy. Cena jest głównym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe, ale w przypadku zakupów lokalnych główne czynniki mają charakter bardziej osobisty. Ponad 85 proc. ankietowanych zadeklarowało, że „zaufanie i bezpieczeństwo” było głównym motywatorem zakupów dokonywanych lokalnie.

To, czy ludzie wolą kupować przez internet, czy w sklepach stacjonarnych, często wynika z ich ogólnego nastawienia do zakupów w sieci. Osoby, które wolą robić zakupy w lokalnych sklepach doceniają to, że towar dostępny jest od ręki i niedaleko, oraz to, że nie ponoszą kosztów dostawy. Ponownie podnoszone są kwestie ceny i komfortu. Osoby preferujące zakupy w przestrzeni wirtualnej doceniają możliwość robienia ich w domu i o dowolnej porze. Cieszy ich również możliwość porównania cen. Jedna trzecia ankietowanych twierdzi, że sklepy lokalne są droższe od sieci handlowych i sklepów internetowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.