22.02.2021/13:39

Wiosna, panie ministrze czyli permanentne rozluźnienie w handlu [FELIETON]

Sobotnie popołudnie w Kauflandzie. Długa na kilkanaście metrów kolejka do kasy, a w niej atmosfera, jak sprzed pandemii. Pełny luz. Wózek popycha wózek, wózek popycha plecy, zerowy dystans i opuszczone maseczki. Pod warunkiem, że są maseczki – bo przecież szal to też maseczka. I kołnierz i kurtka… Jakieś paski na podłodze poprzyklejali, ale kto by się tym przejmował.

Do socjologa, a może do psychologa pytanie, dlaczego, kiedy w Polsce było sto zakażeń dziennie, karnie staliśmy w dwumetrowych odstępach, a gdy zakażeń jest dziesięć razy więcej, nic sobie z dystansu (i innych obostrzeń) nie robimy. Wygląda na to, że opatrzyła się pandemia. Oswoiliśmy zarazę i przestaliśmy się bać. Przecież w Stanach więcej ludzi umiera… 

Swoje na pewno zrobiło luzowanie obostrzeń. Skoro rząd luzuje, to suweren reaguje. Kiedy minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza, że „handel jest stosunkowo bezpieczny, ponieważ jest tam tylko krótki moment kontaktu, kiedy mijamy się ze sobą” – to suwerenowi nie trzeba dwa razy powtarzać. Hulaj dusza, piekła nie ma.

Jest i grupa nieuświadomionych, którym wydaje się, że pandemia koronawirusa trwa. Poznać ich po tym, że nie opuszczają maseczek, zachowują dystans, niektórzy przed wejściem do sklepu wciąż zakładają rękawiczki. Jest ich jednak coraz mniej. Przybywa za to tych, którzy mają dość zakazów albo od początku wiedzą, że to wszystko ściema. Ostentacyjny brak maseczki, beztroskie oblicze, wyzywająca pewność siebie – to z kolei ich znak rozpoznawczy. 

I tylko epidemiolodzy męczą tym swoim gadaniem: dystans, maseczki, trzecia fala. Jakby nie zauważyli, że wiosna przyszła i za chwilę słońce wirusa do cna wypali. A może już wypaliło.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także