26.04.2017/12:33

Właściciel m.in. aptek Dr.Max, Empiku i Iglotexu notuje rekordowy wzrost wyników finansowych

Środkowoeuropejska grupa inwestycyjna Penta Investments opublikowała zaudytowane wyniki finansowe za 2016 r. Kolejny rok z rzędu Grupa odnotowuje znaczący wzrost zysku netto o 25% do 251 mln euro (vs 200 mln euro w 2015 r.). Łączna wartość aktywów Penty wzrosła o 21% do 8,5 mld euro (vs 7 mld euro w 2015 r.). W portfolio grupy znajdują się m.in. sieć aptek Dr.Max, Grupa Empik oraz producent mrożonek Iglotex.

W 2016 r. Penta zainwestowała łącznie 510 mln euro, zarówno w akwizycje nowych projektów, jak i rozwój dotychczasowego portfolio inwestycyjnego. Największe nakłady zostały przeznaczone na inwestycję w sektorach usług finansowych, nieruchomości i handlu detalicznego.

– Penta skupia się na rozwijaniu i wzroście wartości swoich sześciu długoterminowych platform inwestycyjnych, tj. usług finansowych, nieruchomości komercyjnych, handlu detalicznego, usług opieki zdrowotnej, produkcji i mediów. W 2016 r. kontynuowaliśmy realizację naszej strategii budowy regionalnych liderów, w szczególności w odniesieniu do międzynarodowej ekspansji sieci aptek Dr.Max oraz operatora zakładów sportowych Fortuna. W odniesieniu do pozostałych spółek uznaliśmy, że zeszły rok to dobry moment na dokonanie wewnętrznych inwestycji we wzrost ich konkurencyjności. – skomentował Łukasz Waszak, Investment Manager, Penta Investments.

W 2016 r. spółki portfelowe Penty wygenerowały łącznie ponad 5,6 mld euro przychodów i 322 mln euro skorygowanej EBITDA. Penta jest jednym z głównych pracodawców w regionie, zapewniając 32.000 miejsc pracy w swoich spółkach portfelowych.

Najistotniejsze wydarzenia w 2016 r. w grupie Penta z zakresu handlu detalicznego i FMCG

Przeprowadzona z sukcesem sprzedaż Grupy Smyk, wiodącego dystrybutora produktów dla dzieci w Polsce i w regionie CEE za kwotę 1,06 mld złotych – jedna z największych transakcji w Polsce i w regionie I połowie 2016 r. Sprzedaż Grupy Smyk była jednym z etapów kompleksowej restrukturyzacji Grupy EM&F, zakończonej wycofaniem spółki z GPW i objęciem pełnej kontroli przez Pentę.

Sprzedaż Gimborn Holding GmbH, producenta i dystrybutora wysokiej jakości przekąsek i produkty dla psów i kotów, na rzecz Hillhouse Capital Management.

Projekty inwestycyjne z zakresu FMCG, aktualnie prowadzone przez Grupę Penta w Polsce

Grupa Empik – lider rynku handlu dobrami kultury i rozrywki w Polsce. Grupa Empik to m.in. ogólnopolska sieć około 240 salonów Empik oraz jednego z wiodących sklepów internetowych empik.com. Grupa Empik prowadzi także działalność wydawniczą w ramach GW Foksal (która skupia wydawnictwa W.A.B., Wilga, Buchmann) oraz jest liderem dystrybucji treści cyfrowych oraz audio realizowanej przez spółkę Virtualo.

Iglotex – lider na rynku żywności mrożonej w Polsce, posiadająca ogólnopolski zasięg i dystrybuująca produkty do kilkudziesięciu tysięcy klientów rocznie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.