28.01.2021/12:08

Właściciel sieci Biedronka wyróżniony za politykę równości płci w firmie

Grupa Jerónimo Martins została po raz pierwszy uwzględniona w indeksie równości płci Bloomberga. Opublikowana wczoraj edycja indeksu na 2021 r. wymienia grupę 380 firm działających w 11 branżach i mających siedziby w 44 krajach. Jerónimo Martins jest jedyną portugalską firmą ze swojego sektora biznesowego, która dołączyła do listy członków. Handel reprezentuje na niej jedynie 25 firm, m.in. Best Buy, GAP, Estee Lauder, Walmart czy Sodexo.

Susana Correia de Campos, dyrektor ds. korporacyjnych relacji z pracownikami w Jerónimo Martins Group, uważa, że „debiut w tym prestiżowym indeksie jest kolejnym kamieniem milowym i pozytywnym ukłonem w stronę pracy, którą wykonaliśmy w celu promowania równości płci i przyjemnością uznajemy, że spoczywa na nas wielka odpowiedzialność. Jesteśmy międzynarodową grupą, która zatrudnia ponad 115 000 osób w trzech krajach, a 67 proc. naszych pracowników wyższego szczebla to kobiety na stanowiskach kierowniczych”.

Grupa uzyskała ogólny wynik m.in. za „równość wynagrodzeń i parytet płac” oraz „politykę dotyczącą molestowania seksualnego”. W ramach wysiłków Grupy na rzecz zapewnienia równości i niedyskryminacji oraz zgodnie z prawem portugalskim, w 2020 r. Jerónimo Martins opublikowało plan płacowy na lata 2020-21.

Również w tym roku Grupa Jerónimo Martins dołączyła do Target Gender Equality, programu przeznaczonego dla członków UN Global Compact, mającego na celu przyspieszenie poziomu równości płci w firmach. Program ma za zadanie wyznaczenie celów w zakresie reprezentacji kobiet i przywództwa na wszystkich szczeblach i we wszystkich obszarach działalności, dostosowując firmy zaangażowane do 5 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG 5) Agendy ONZ 2030 - „osiągnięcie równości płci i wzmocnienie pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt”.

W ramach tej inicjatywy Grupa przeprowadziła wewnętrzną diagnozę równości płci, korzystając z narzędzia do analizy luk w zakresie równości kobiet i mężczyzn (WEP). Było to niezbędne do zidentyfikowania mocnych stron i obszarów z szansami na postęp w spółce w celu wzmocnienia pozycji kobiet.

Kobiety odgrywają dominującą rolę na stanowiskach kierowniczych i decyzyjnych w działalności grupy w Portugalii. W obecnym Komitecie Wykonawczym Pingo Doce 50 proc. członków to kobiety o bardzo zróżnicowanych obowiązkach i funkcjach, takie jak dyrektor generalny, dyrektor operacyjny, dyrektor finansowy, dyrektor ds. zasobów ludzkich lub dyrektor marketingu. Kobiety stanowią również 50 proc. członków Komitetu Wykonawczego Recheio.

Grupa Jerónimo Martins zatrudnia ponad 115 000 osób w trzech krajach, w których prowadzi swoją działalność: Portugalii, Polsce i Kolumbii. Ogółem kobiety stanowią 76 proc. siły roboczej i zajmują 67 proc. stanowisk kierowniczych.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także