16.01.2021/09:33

Właściciel Circle K wycofuje się z planów przejęcia sieci Carrefour

Kanadyjska sieć sklepów wielobranżowych Couche-Tard wycofała się z przejęcia giganta branży detalicznej po tym, jak francuski rząd zapowiedział zawetowanie umowy.

Negocjacje w sprawie umowy o wartości 16 mld euro (19,5 mld dolarów) zakończyły się po spotkaniu francuskiego ministra gospodarki Bruno Le Maire z założycielem Couche-Tard Alainem Bouchardem – podała agencja Bloomberg.

Przeczytaj także: Francuski rząd zapowiedział, że zablokuje przejęcie sieci Carrefour przez właściciela Circle K

Francuscy ministrowie nalegali, że nie zgodzą się na przejęcie, ponieważ mogłoby to zagrozić równowagi na rynku żywnościowym, biorąc też pod uwagę pandemię koronawirusa.

Chcąc uspokoić ministrów, Bouchard obiecał zainwestować miliardy w Carrefour, zapowiedział, że utrzyma zatrudnienie przez dwa lata i że grupa będzie notowana na paryskiej giełdzie, jak w Kanadzie – poinformował Bloomberg. Na razie ani Couche-Tard, ani Carrefour nie potwierdzili tej informacji.

Chociaż rozmowy ustały, anonimowe źródła cytowane przez Bloomberga podały, że negocjacje mogą zostać wznowione, jeśli rząd francuski zmieni swoje stanowisko.

Przeczytaj także: Circle K po ewentualnym przejęciu Carrefoura - ponad 1300 sklepów i 13 mld zł przychodów w Polsce

Jednak w piątek francuski minister gospodarki ogłosił swój wybór publicznie, mówiąc: „Moje stanowisko jest jasne i zdecydowane – „nie ”.

„Bezpieczeństwo żywnościowe jest dla naszego kraju kwestią strategiczną i nie można tak po prostu oddawać jednego z dużych francuskich detalistów” – powiedział Le Maire. 

„Carrefour jest największym pracodawcą w sektorze prywatnym we Francji, zatrudniającym prawie 100 000 pracowników” - zauważył, a grupa obejmuje 20 proc. rynku dystrybucji żywności w tym kraju.

Oświadczenia Francuzów nie przekonały jednak kanadyjskiego rządu. Jak wynika ze źródła na które powołuje się Bloomberg, Kanadyjczycy mogą zrozumieć obawy związane z zezwoleniem zagranicznej firmie na przejęcie tak dużego krajowego pracodawcy, ale obawy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego są nieuzasadnione.

Na koniec września Carrefour zarządzał w Polsce siecią 944 sklepów w różnych formatach, od convenience po hipermarkety. Z kolei w skład sieci Circle K, która należy do Couche-Tard wchodzi w Polsce ok. 370 stacji paliwowych wraz z działającymi na nich sklepami. Warto jednak zauważyć, że szyld Carrefour Express widnieje na ponad 80 stacjach paliw niezależnych operatorów stacyjnych (Total, Shell, Avia/Unimot, Wasbruk, GreenPoint, PitStop). 

Zarówno dla Carrefoura, jak i dla Circle K istotnym elementem strategii jest ekspansja sieci przez franczyzę. Przypomnijmy, że pierwsza z wymienionych firm prowadzi w tym modelu sklepy w formacie convenience, minimarkety, sklepy na stacjach, a nawet supermarkety. Już ok. 75 proc. spośród 944 sklepów Carrefoura w Polsce działa we franczyzie. Ambicje francuskiej sieci sięgają otwierania nawet 100 tego rodzaju sklepów rocznie. Również Circle K oprócz placówek własnych rozwija sieć we franczyzie. Na ok. 370 stacji paliwowych firmy w Polsce co czwarta jest franczyzowa.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Carlos 18.01.2021

  AD ***** ***
  Carrefour nie jest kontrolowany przez Państwo francuskie , to spóła akcyjna o rozproszonym akcjonariacie a rząd broni tej firmy podczas gdy u nas polskie firmy są atakowane przez rząd (np.Idea Bank)
  Najwięksi udziałowcy Carrefoura - nie licząc rodziny Moulin - to obecnie: Groupe Arnault (zaangażowanie na poziomie 8,99 proc.), amerykański fundusz inwestycyjny Colony Capital (5,8 proc.) i brazylijski miliarder Abilio Diniz (5,07 proc.). Groupe Arnault ma dwóch swoich przedstawicieli w 14-osobowej Radzie Dyrektorów Carrefoura, podczas gdy fundusz Colony jest reprezentowany przez jedną osobę.

 • Carlos 18.01.2021

  We Francji rząd broni francuskich firm a w Polsce PIS niszczy polskie firmy takie jak IDEA Bank i przedsiębiorców jak Ryszard Krauze.

 • ***** *** 18.01.2021

  I niestety żabojady dają pretekst naszym rządzącym by robili dalej to co robią... Pewnie zaraz odżyje pomysł narodowej sieci spożywczej i będą się wszędzie powoływać na przykład Francji :-(

 • Nicky 17.01.2021

  To w takim razie Carrefour będzie się sprzedawał po kawałku. Kto miał w 2020 najgorsze wyniki? czekajcie.. ah tak, Polska..

 • amman 16.01.2021

  a to Ci komunizm w tej Francji

 • tak 16.01.2021

  A podobno niektórzy twierdzą - zwłaszcza w Polsce, ze kapitał nie ma narodowości...hmmm...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także