13.09.2022/14:21

Właściciel sieci Lidl i Kaufland przejmuje... zakład produkcji papieru

Schwarz Group nabędzie od Stora Enso zakład produkcji papieru Maxau zlokalizowany w niemieckim Karlsruhe. Zamknięcie transakcji z udziałem właściciela dyskontów Lidl i marketów Kaufland planowane jest najpóźniej w pierwszych miesiącach 2023 r.

- Schwarz Produktion (część Schwarz Group - red.) przejmie na własność zakład Maxau na początku 2023 r. Plan Schwarza zakłada kontynuowanie produkcji papieru w tym miejscu, a 440 pracowników zatrudnionych w papierni w Maxau będzie częścią transakcji. Stora Enso nadal będzie obsługiwać fabrykę Maxau i obsługiwać klientów nabywających papier superkalandrowany aż do zamknięcia transakcji - poinformowało Stora Enso.

Dlaczego Stora Enso sprzedaje papiernię?

Transakcja ze Schwarz Group, która musi jeszcze zostać zatwierdzona przez organy monopolowe, jest elementem realizacji ogłoszonego już wcześniej planu zbycia czterech z pięciu zakładów produkcji papieru należących do Stora Enso. Fińska firma zamierza się skupić na maksymalizacji wzrostu w innych obszarach, takich jak opakowania, rozwiązania budowlane oraz innowacje w zakresie biomateriałów.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej umowy, ponieważ spełnia ona nasz cel, jakim jest zapewnienie zrównoważonej, długoterminowej przyszłości dla zakładu Maxau i jego pracowników. Będziemy kontynuować proces dezinwestycji pozostałych trzech aktywów papierowych - mówi cytowany w komunikacie Seppo Parvi, dyrektor finansowy i szef dywizji papierowej w Stora Enso.

Papiernia Maxau sprzedawana na rzecz właściciela Lidla i Kauflandu ma długą historię - działa od 1883 roku. Wydajność roczna tego zakładu to 530 tys. ton w przypadku papieru i 270 tys. ton w przypadku pulpy papierowej (masy papierowej).

Jak podano, wartość zakładu w Maxau szacowana jest na 210 mln euro.

Czym zajmuje się Schwarz Produktion?

Schwarz Produktion to parasolowa marka, pod którą działają firmy produkcyjne skupione w Grupie Schwarz. W tym obszarze biznesowym niemiecki potentat handlowy zatrudnia 4,5 tys. pracowników, którzy wytwarzają żywność oraz ekologiczne opakowania i inne materiały dedykowane sieciom Lidl i Kaufland.

Schwarz Produktion wytwarza wodę mineralną, napoje bezalkoholowe, czekoladę, bakalie, pieczywo, kawę i lody. Do tego dochodzą trzy zakłady zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych i recyklingiem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także