05.11.2016/17:09

Właściciel sieci Paleo: Podatek liniowy będzie gwoździem do trumny dla polskiego handlu

 „Jako przedsiębiorca, zgłaszam swój sprzeciw wobec planu wprowadzenia podatku w wersji, jaka została nam handlowcom przedstawiona w dniu 3 listopada br., na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego, ds. Wsparcia Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego - napisał w oświadczeniu Wojciech Śliwa, właściciel Polskiej Sieci Handlowej Paleo.

Zdaniem Wojciecha Śliwy „obecnie zaproponowana jednolita stawka w wysokości 1,2 proc. obrotu jest niedopuszczalna, gdyż została wymyślona na podstawie badań GUS, odzwierciedlających kondycję finansową sektora handlu całościowo, nie uwzględniając jednak specyfiki handlu artykułami spożywczymi. Niestety branża spożywcza nie może się poszczycić rentownością, na podstawie której została przygotowana propozycja jednolitej stawki podatku na poziomie 1,2% obrotu firmy.”

„Zarówno ja, jak i wielu innych przedsiębiorców moglibyśmy sobie tylko życzyć takiej kondycji firm, aby sprostać statystykom, które zostały zaprezentowane nam na posiedzeniu. Niestety na dzień dzisiejszy, pomimo skrupulatnego płacenia przez nas podatków i szanowania polskiego prawa, nikt z posłów nie chce wysłuchać naszych głosów, iż podatek w zaproponowanej stawce będzie gwoździem do trumny dla drobnego polskiego handlu a wydrukowaniem jednej ustawy przekreślone zostanie los wielu małych i średnich firm polskich” – argumentuje szef Paleo.

„Chciałbym zauważyć, iż niespełna rok temu szliście Państwo do wyborów z hasłem na ustach i sztandarach, że z wielką determinacją będziecie wspierać polskich przedsiębiorców w nierównej walce z dużymi sieciami zagranicznymi. Zwracam też uwagę, iż żadna z opcji politycznych przez lata naszej nowej demokracji nie chciała pomimo naszych próśb, zareagować i zająć się zalewem polskiego rynku przez wielkie sieci zachodnie. Nikt nie chciał słuchać o tym, iż polski handel został zdziesiątkowany w nierównej walce z gigantami, wspieranymi przez zachodnie rządy. Państwo obiecaliście nam w zeszłym roku, że zajmiecie się problemem, wprowadzicie mechanizmy, które  będą miały za zadanie ochronić rodzimy mały biznes. Podatek, który miał zostać wprowadzony, mógłby zapobiec wypływowi pieniędzy za granicę, niestety obecna jego forma jedyne, co zapewnia to pogrzebanie nielicznych polskich firm, które jeszcze pozostały oraz zlikwidowanie milionów miejsc pracy w małych, średnich i dużych miejscowościach, tylko po to aby załatać budżet państwa.”

„Zgłaszam swój sprzeciw wobec obecnego projektu ponieważ uważam, że podatek, który został uchwalony przez Polski Sejm a zakwestionowany przez Unię Europejską, był jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem, wypracowanym w drodze kompromisu oraz na realnych danych, dotyczących kondycji firm. Stanowczo protestuję przeciwko nakładaniu na drobne polskie firmy podatku, w wysokości większej, niż dochody, które firma osiąga ze swojej działalności. Błędem jest osąd, że rentowność firmy poniżej poziomu 1,2 % świadczy o unikaniu podatków. Rynek polski obecnie został tak podzielony pomiędzy gigantów, że  my Polscy Przedsiębiorcy, aby utrzymać swoje firmy i stanowiska pracy dla naszych wieloletnich pracowników, musieliśmy zejść ze swojej marży do granic, których nie da się już przesunąć dalej. Średnia rentowność w branży spożywczej plasuje się na poziomie 1%,
a w dobrych firmach osiąga poziom 1,5%. Ponadto, obecna niepewna sytuacja oraz atmosfera, niestety nie sprzyjają inwestycjom i nie pozwalają na dalekosiężne planowanie dalszego rozwoju naszych firm.”

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • kalkulator 08.11.2016

    Panie Wojciechu. Prawda jest taka, że każdej partii rządzącej najbardziej zależy na przejęciu a potem jak najdłuższym utrzymaniu się przy władzy. Obecnie rządzący, w celu zapewnienia sobie odpowiedniego poparcia , złożyli pewne deklaracje, z których chcą się wywiązać - głownie po to, żeby zwiększyć swoje szanse w kolejnych wyborach. Doceniam Pana determinację, rozumiem frustrację i żal, obawiam się jednakże, że na wiele się one nie zdadzą. Rząd nowe regulacje prawne wprowadzi w życie, bo musi znaleźć dodatkowe finansowanie, a za wszelką cenę nie chce wprost zwiększyć obciążeń podatkowych. I tu jest dobra wiadomość: niech się Pan nie martwi, polscy przedsiębiorcy to przeżyją. Pan, tudzież inni przedsiębiorcy z branży handlowej zostaniecie sytuacją zmuszeni po prostu do podniesienia cen. Konsumenci tego za bardzo nie zauważą, bo przecież podwyżka będzie nieznaczna. W ten sposób ostatecznie wszystko sfinansujemy sobie sami... Bezwiednie i wbrew własnej woli...

  • Analityk pisokomuny 07.11.2016

    Panie - Pan uwierzyłeś populistom z PISu ? Przecież oni wszystko Panu obiecają żeby dojść do władzy. Tak jak komuchy. Jak komuchy robili reformę rolną w latach 40ych zeszłego już wieku to wiedzieli, że zaraz będą robić kołchozy. Czym się różni PIS od komuny ? Tak samo kłamią

  • Polska ?? 06.11.2016

    Polski Rząd ?? a jest coś takiego wogóle jak Polska ?? jest Lidl czy kaufland czyli szwaby i Portugalia czyli piraci z pzrewagą na to pierwsze z czasów wojny.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.