23.11.2016/15:57

Mid Europa Partners kupuje sieć Profi od Enterprise Investors

533 mln euro zapłaci fundusz Mid Europa Partners, właściciel sieci Żabka i Freshmarket, za przejęcie rumuńskiej sieci supermarketów Profi Rom Food od Polish Enterprise Fund VI, funduszu private equity zarządzanego przez Enterprise Investors. Jeśli organy antymonopolowe zezwolą na taką transakcję, będzie to największe przejęcie w historii sektora handlu detalicznego w Rumunii.

Sieć Profi obecna jest w blisko 250 rumuńskich miastach, miasteczkach i wsiach. W 2010 roku Enterprise Investors kupił od założyciela sieci 100 proc. akcji spółki za 66 milionów euro, a rok później zainwestował w jej rozwój kolejne 10 milionów euro. Spółka Profi Rom Food przeszła gruntowną modernizację, reorganizację i szybko otwierała nowe placówki, przez ostatnie dwa lata rozwijając się w tempie ponad 100 sklepów rocznie.

W momencie gdy Enterprise Investors przejmowało Profi, w sieci działało 67 sklepów. Obecnie jest ich już blisko 500.

W 2016 r. Profi Rom Food planuje osiągnąć wpływy ze sprzedaży na poziomie 800 milionów euro, co oznaczałoby 30-procentowy średnioroczny wzrost przychodów oraz EBITDA w latach 2010-2016.

Profi prowadzi działalność w dwóch formatach “Standard” i “City”, które stworzone zostały z myślą o ośrodkach miejskich, a od niedawna spółka rozwija również nowy format „Loco”, który przeznaczony jest dla klientów z wiejskich obszarów kraju. Jest zatem pierwszą siecią handlową w Rumunii, która stworzyła markę dla klientów mieszkających w małych miejscowościach, co pozwoliło jej na dotarcie do obszarów wcześniej niespenetrowanych przez nowoczesny handel detaliczny. Profi jest dziś jednym z największych pracodawców w Rumunii i zatrudnia blisko 11 tys. osób.

- Profi to historycznie najbardziej udana inwestycja Enterprise Investors w sektorze handlu detalicznego. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy towarzyszyć spółce w drodze do sukcesu. Jest to doskonały przykład firmy, która przeszła transformację z prywatnego przedsiębiorstwa do nowocześnie zarządzanej korporacji. Stało się to przy wsparciu silnego inwestora finansowego, który mógł w pełni wykorzystać swoje rozległe doświadczenie w branży detalicznej i dzięki zaangażowaniu profesjonalnego zespołu zarządzającego, który świetnie rozumiał lokalny rynek - komentuje transakcję Sebastian Król, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycję.

- Profi od lat pozyskuje nowych klientów dzięki oferowaniu im świeżych produktów sprzedawanych w sieci nowoczesnych sklepów, dogodnie zlokalizowanych w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy klientów w całym kraju. Po sześciu latach owocnej współpracy z EI jesteśmy bardzo szczęśliwi mogąc powitać nowego partnera finansowego, który wesprze nasz dalszy rozwój i stworzy nowe możliwości dla spółki. Firma jest w doskonałej kondycji i ma ogromny potencjał do dalszego wzrostu w nadchodzących latach, tym bardziej, że w Rumunii jest jeszcze wiele miejsc, do których powinien dotrzeć nowoczesny handel - ocenia Daniel Cirstea, prezes Profi Rom Food.

Doradcą transakcyjnym Enterprise Investors było Citi Group Global Markets Limited. Fundusz skorzystał również z pomocy RTPR Allen & Overy, które odpowiadało za stronę prawną; PwC, jako doradcy finansowego i podatkowego oraz AT Kearney w roli eksperta branżowego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Nickel0deon 23.11.2016

    Sprzedają Żabkę, to sobie kupili inną sieć

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.