16.06.2020/10:02

Właściciele nieruchomości komercyjnych poza programem wsparcia. Piszą w tej sprawie do PFR

Branża nieruchomości komercyjnych chce poznać kryteria uzasadniające to, że została wyłączona z programu pomocy w ramach tarczy finansowej PFR. Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych poprosiła o wyjaśnienie tej sprawy prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju.

25 maja 2020 r. Komisja Europejska zatwierdziła notyfikowany przez Polskę program finansowania w ramach tarczy finansowej dla dużych firm. Jednym z warunków skorzystania z tego mechanizmu pomocowego jest nieprowadzenie działalności w sektorze nieruchomości komercyjnych. Ubieganie się o wsparcie w ramach tego programu możliwe jest od dnia 9 czerwca 2020 r.

„W imieniu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, organizacji pozarządowej zrzeszającej podmioty działające na rynku nieruchomości komercyjnych, zwracamy się z prośbą o wskazanie kryteriów uwzględnionych przy podejmowaniu decyzji o wyłączeniu branży nieruchomości komercyjnych z możliwości skorzystania z programów finansowania dostępnych w ramach tarczy finansowej PFR dla dużych firm” – napisano w piśmie do Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jego autorzy zauważają, że polski sektor nieruchomości komercyjnych (biura, magazyny, powierzchnie handlowe) odpowiada za 12 proc. polskiego PKB i był dotąd stabilnym źródłem wpływów budżetowych państwa oraz lokalnych samorządów. W ciągu ostatnich 10 lat wartość inwestycji w tym sektorze wyniosła ponad 42 mld euro (ok. 180 mld zł).

Ponadto, Polska jest największym rynkiem biurowym w naszym regionie z ponad 11 mln mkw. nowoczesnych biur, w których pracuje ponad milion osób oraz siódmym rynkiem magazynowym w Europie. Branża nieruchomości komercyjnych, podobnie jak większość sektorów polskiej gospodarki, negatywnie odczuwa skutki wystąpienia w Polsce epidemii związanej z zakażeniami SARS-CoV-2. „Tego rodzaju decyzje, dotyczące chociażby pozbawienia przedsiębiorców działających na tym rynku całkowitej możliwości pozyskania dodatkowego wsparcia finansowego oferowanego przez PFR dla dużych przedsiębiorców, mogą negatywnie wpłynąć na sytuację nie tylko tych przedsiębiorców, ale także ich pracowników i kontrahentów, z których w większości to małe i średnie przedsiębiorstwa, a w rezultacie także całego sektora gospodarki” – napisano w piśmie do prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.