05.01.2021/09:55

Właścicieli sklepów, restauracji, biur i hoteli czeka podwyżka opłat za odbiór śmieci

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje podniesienie z 6,5 zł do 23 zł maksymalnych stawek za wywóz odpadów z nieruchomości niezamieszkanych. Prace nad projektem zmian są w toku. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, podwyżki odczują głównie przedsiębiorcy - właściciele biurowców, sklepów, restauracji czy hoteli.

Według informacji dziennika, chodzi o projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Propozycja resortu zostały opublikowane na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Nowe przepisy przewidują m.in., że rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę o objęciu nieruchomości niezamieszkanych, czyli biurowców, centrów handlowych, restauracji czy punktów usługowych, komunalnym systemem odbierania odpadów.

Właściciele tych nieruchomości dostaną 30 dni od dnia publikacji uchwały na złożenie oświadczenia o wyłączeniu się z tego systemu. Jeżeli tego nie zrobią, zostaną automatycznie nim objęci. Nie będzie więc tak jak dziś niespodzianek, że z dnia na dzień właściciel biura czy sklepu rezygnuje z systemu komunalnego, a część kosztów spada na innych.

Obecnie samorządy mogą odbierać odpady z nieruchomości niezamieszkanych, pod warunkiem że mają zgodę ich właścicieli.

Istotne jest też to, że resort proponuje podniesienie z 6,5 zł do 23 zł maksymalnych stawek za wywóz odpadów z nieruchomości niezamieszkanych. Obowiązujące dziś stawki są niskie i często nie pokrywają wszystkich kosztów.

Jak informuje "Rzeczpospolita" wywołuje to wiele kontrowersji. Przeciętny mieszkaniec gminy płaci bowiem relatywnie więcej za wywóz śmieci niż sąsiadujące z nim biuro czy restauracja. Zdarza się również, że z powodu niskich stawek gminy rezygnują z objęcia systemem komunalnym odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkanych.

Projekt doprecyzowuje także sposób naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla tego rodzaju nieruchomości. Po zmianach decydujące znaczenie będzie miała liczba odbiorów odpadów. Obecnie samorządy różnie naliczają opłaty. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także