08.02.2016/13:59

Właściciele stacji apelują do ministra finansów

Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP) w liście do ministra finansów Pawła Szałamachy, wskazuje że objęcie stacji paliw podatkiem od sprzedaży detalicznej, a w szczególności organizatorów sieci franczyzowych, może nie tylko doprowadzić do likwidacji znacznej części tych sieci, ale też narazić Polskę na kary ze strony Unii Europejskiej.

„Szokujące jest to, jak dalece obecny projekt i komunikat Ministerstwa Finansów odeszły od założeń prezentowanych w toku wcześniejszych rozmów i konsultacji z przedstawicielami przedsiębiorców. Podatek miał objąć sklepy wielkopowierzchniowe, które nie odprowadzały podatków na terenie Polski. Nie miały nim być obciążone małe i średnie przedsiębiorstwa, których specyficzna działalność prowadzi do znacznych przychodów lecz małych dochodów, od których podatek faktycznie jest już płacony” - napisano w liście. Organizacja argumentuje, że spośród działających na polskim rynku sklepów spożywczych i stacji paliw najwięcej zrzeszonych jest w sieciach franczyzowych o polskich korzeniach, a objęcie tych sieci podatkiem spowoduje odejście rodzimych przedsiębiorców od polskich sieci franczyzowych, wywołując poważne kłopoty finansowe franczyzodawców.
„Nie bez znaczenia jest także fakt, że obciążenie planowanym podatkiem franczyzodawców zostanie wprost przeniesione na franczyzobiorców, którzy z kolei przeniosą je na konsumentów. Tak czy inaczej bezpośrednio pokrzywdzeni zostaną przede wszystkim ci ostatni” - napisała PIPP.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.