03.11.2019/21:05

Włoscy producenci uznali polskie kurczaki za niebezpieczne

Stowarzyszenie włoskich producentów rolno-spożywczych Coldiretti Varese na czarnej liście umieściło polskie kurczaki – donosi portal polsatnews.pl.

Coldiretti Varese przedstawiło czarną listę najbardziej niebezpiecznych artykułów spożywczych na włoskim rynku. Za jeden z nich uznali polski drób, a wszystko z powodu salmonelli. W 2019 roku wydano w Unii Europejskiej aż sześć ostrzeżeń dotyczących tego problemu. Z tego samego powodu na włoską listę trafiły także kurczaki z Węgier.

Oprócz tego stowarzyszenie ostrzegło także przed rybami z Hiszpanii i Francji. Hiszpańskie tuńczyki i miecznik zawierają zbyt dużo rtęci, a ryby francuskie, głównie makrele, są zakażone pasożytem Anisakis. Zakwestionowana została także jakość pistacji z Turcji i USA i orzechów ziemnych z Egiptu. Zawierają one wysokie stężenie aflatoksyn, które są rakotwórcze.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.