20.08.2018/10:04

Włosi chcą ograniczyć produkcję Prosecco

Włoskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że będzie dążyło do ograniczenia produkcji słynnego wina. Wszystko przez niszczenie regionów, z których ono pochodzi.

O sprawie pisze portal gazeta.pl. – Rozwój Prosecco był gwałtowny, dał nam wiele możliwości, ale stworzenie monokultury spowodowało również problemy, które musimy rozwiązywać. Winiarze muszą być świadomi tego, że z czasem produkcja będzie ograniczana – powiedział wiceminister rolnictwa Franco Manzato w "Corriere della sera", na które powołuje się gazeta.pl.

Zdaniem władz gwałtowny wzrost produkcji Prosecco w ostatnich 20 latach spowodował dużą wycinkę lasów, sadów i zbóż, po to, aby zrobić miejsce dla nowych winnic. Ponadto masowość tego gatunku wina doprowadzić może do oszustw, polegających na przesadzaniu rosnących na południu Włoch winorośli glera, z którego powstaje Prosecco, w miejsca, w których wino to powstaje (9 regionów Włoch, okolice Wenecji).

Z danych Forbesa wynika, iż rocznie produkowanych jest obecnie ok. 400 mln butelek Prosecco.

Więcej na gazeta.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.