16.03.2020/10:58

Włosi oskarżają Żabkę i Carrefour Polska o dyskryminację z powodu zawieszenia importu żywności

Wysoki urzędnik włoskiego ministerstwa rolnictwa Giuseppe L'Abbate wytyka sieciom Żabka Polska i Carrefour Polska, że dyskryminują Włochy, wprowadzając wybiórczo ograniczenie importu tamtejszej żywności. Sieci odrzucają zarzuty – informuje włoski portal branżowy MyFruit.

W miniony piątek wielu włoskich eksporterów warzyw i owoców otrzymało komunikaty od sieci Carrefour Polska i Żabka Polska, informujące o decyzji czasowego wstrzymania zamówień tych produktów. Obie sieci powołały się na względy sanitarne w kontekście ogarniającej Europę epidemii koronawirusa.

Włoscy plantatorzy oprotestowali tę decyzję w ministerstwie rolnictwa. Giuseppe L'Abbate, podsekretarz stanu w tym ministerstwie, uznał decyzję sieci za „dyskryminującą i niesprawiedliwą. „Wszelka dyskryminacja włoskich produktów rolno-spożywczych nie ma podstaw naukowych i dlatego jest nie do przyjęcia” – oświadczył i zwrócił się do włoskiego ministra spraw zagranicznych, Luigi Di Maio, z apelem o interwencję.

Urzędnik argumentuje, że rozprzestrzenianie się koronawirusa przybrało już charakter pandemii, w związku z czym decyzja obejmująca jedynie Włochy jest „nie do przyjęcia” i nosi cechy dyskryminacji. Wskazuje też, że według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA brak jest dowodów, że możliwe jest zakażenie koronawirusem za pośrednictwem produktów rolno-spożywczych.

„Mam nadzieję, że żaden z naszych europejskich partnerów nie chce wszczynać wojny handlowej, ale jeśli tak się stanie, zareagujemy stanowczo i zdecydowanie, broniąc interesów krajowych firm” – zagroził L'Abbate.

Zarówno Carrefour Polska jak i Żabka Polska stanowczo odrzucają zarzuty Włochów. Carrefour nazwał je „fake newsem”, a Żabka zapewniła, że w celu ochrony pracowników i konsumentów przed zakażeniem wstrzymała import żywności ze wszystkich obszarów podwyższonego ryzyka, nie tylko z Włoch.

- Carrefour zapewnia, że kontynuuje współpracę z włoskimi dostawcami, tak jak przewidują to nasze ustalenia. Produkty włoskie są bardzo cenione przez polskich konsumentów i nie może ich zabraknąć w ofercie sklepów naszej sieci - tłumaczy biuro prasowe Carrefour Polska, w komentarzu przesłanym portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.