02.10.2020/08:57

Wódka coraz chętniej spożywana przez Polaków

Statystyczny Polak w 2019 roku wypił 9,78 litrów alkoholu w przeliczeniu na czysty spirytus. To rekordowa ilość – podaje „Rzeczpospolita”, powołując się na dane GUS-u. W porównaniu z 2018 rokiem spożycie zwiększyło się o 0,23 litra, co jest największym przyrostem od kilku lat.

dr Adam Kłodecki, psychoterapeuta i biegły w zakresie uzależnień powiedział gazecie, że 98 proc. pacjentów miało doświadczenie z małpkami, a tak łatwiej jest wejść w uzależnienie. Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy uważa, że to nie małpki odpowiadają za rekordową sprzedaż wódki i dodaje, że tzw. małpki od dłuższego czasu stanowią około jedną trzecią rynku.

Specjalista wyjaśnia, że dane GUS nie mówią o spożyciu, a o produkcji na podstawie wydanych banderol akcyzowych. Producenci postanowili wyprodukować w 2019 r. więcej, po to aby zapełnić magazyny wyrobami według starej stawki akcyzy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także