15.07.2020/14:56

Wpływ koronawirusa na branżę spożywczą i rolnictwo pod lupą Unii Europejskiej

Komisja Europejska bada, jak pandemia koronawirusa wpływa na branżę spożywczą i rolnictwo. Do 30 września przedsiębiorstwa zajmujące się dostawami produktów rolno-spożywczych mogą wypełnić ankietę, której wyniki zostaną opublikowane na stronie Wspólnotowego Centrum Badawczego (JRC).

Środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się pandemii - takie jak kwarantanna, zwiększone kontrole graniczne i zamknięcie gospodarki mają ogromny wpływ na operatorów łańcucha dostaw.

Celem badania jest sprawdzenie odporności, ograniczeń i reakcji dostawców na COVID-19 w całym łańcuchu. Skutki pandemii mogą utrzymać się w nadchodzących miesiącach, dlatego Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC, Joint Research Centre) potrzebuje danych, aby we właściwy sposób kształtować politykę UE.

Badanie skierowane jest do podmiotów (w tym małych przedsiębiorstw i rolników) zajmujących się produkcją, dystrybucją, przetwarzaniem, sprzedażą hurtową lub detaliczną czyli całym łańcuchem dostaw produktów rolno-spożywczych.

Pytania obejmują doświadczenia przedsiębiorców, przemyślenia na temat przyszłych perspektyw i środków potrzebnych do wspierania ich działań. Odpowiedzi mogą pomóc w dostarczeniu odpowiednich dowodów na potrzeby kształtowania polityki UE.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.