10.09.2020/10:22

Wrocław dołącza do walki z marnowaniem jedzenia

Mieszkańcy Wrocławia mogą włączyć się do walki z marnowaniem jedzenia za pomocą aplikacji Too Good To Go! W aplikacji dostępne są paczki-niespodzianki z wrocławskich restauracji, kawiarni, sklepów i cukierni, które pod koniec dnia borykają się z problemem nadwyżek niesprzedanej żywności. 

Wrocław, tuż po Łodzi, Trójmieście, Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu jest kolejnym punktem na mapie Polski, który dołącza do rewolucyjnego ruchu walki z marnowaniem jedzenia.

Wśród miejsc, które dołączyły do jest m.in. Warzywniak pod Bilbordem, oraz sieci Starbucks, Pizza Hut, North Fish, Green Caffe Nero, Costa Coffee czy A. Blikle.

Na całym świecie w każdej sekundzie 51 ton jedzenia ląduje w koszu, co nie jest bez znaczenia dla środowiska. Do wyprodukowania każdego produktu żywnościowego zużywana jest określona ilość wody i energii. Wraz z wyrzucanym posiłkiem marnujemy również naturalne zasoby naszej planety oraz narażamy ją na niepotrzebną emisję CO2. Aż 8 proc.-10 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych ma swoje źródło w zmarnowanym jedzeniu. Gdyby wyrzucone jedzenie było krajem, byłoby trzecim co do wielkości emitentem CO2, zaraz po Chinach i USA.

Wyrzucamy średnio aż 2 tony na głodującą osobę, a razem z jedzeniem, w koszu rocznie ląduje 1,2 biliona dolarów (BGC, 2018). To ponad dwukrotność PKB Polski.
Polska plasuje się na 5. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, marnując co roku 9 mln ton jedzenia, co daje średnio 247 kg na osobę (Banki Żywności, 2019). Szczególnie dotkliwe konsekwencje dla naszego kraju ma fakt, że to właśnie światowe rolnictwo odpowiada za wykorzystanie ponad 70 proc. słodkiej wody, a już teraz mierzymy się z suszą i pustynnieniem.

To tylko podkreśla, jak ważne jest ratowanie żywności w naszym kraju. Każda uratowana paczka-niespodzianka, to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2. W ciągu rocznej działalności użytkownicy aplikacji uratowali ponad 257 tys. posiłków, nie marnując tym samym 642 500 kg CO2. To tyle ile wyemitowałby samolot, wykonując 1855 lotów na trasie z Warszawy do Londynu.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także