09.02.2023/11:46

Współpraca opłacalna pod każdym względem – wyniki badania gospodarki paletowej firmy Animex i CHEP

Pooling to korzystniejsza alternatywa wobec użytkowania palet białych na wymianę – takie wnioski płyną po kompleksowym badaniu, jakiemu Animex wspólnie z firmą CHEP poddali łańcuch dostaw lidera branży mięsnej. 15-procentową redukcję kosztów zarządzania nośnikami potwierdzają eksperci z Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, którzy zweryfikowali metodologię i wyniki badania.

Znaczenie  łańcuchów dostaw w funkcjonowaniu dzisiejszego świata unaoczniło się w momencie ich zerwania. Pandemia COVID-19, zwiększone napięcia geopolityczne, niedobory surowców krytycznych i komponentów, a także nadzwyczajny poziom inflacji – przez pryzmat tych zjawisk zobaczyć można było, jak wiele zależy od sprawnego funkcjonowania sieci dystrybucji. Nic więc dziwnego, że temat problemów w łańcuchach dostaw pojawił się na czołówkach codziennych gazet. Logistyka stanowi bowiem kręgosłup współczesnych gospodarek, a utrzymanie jej stabilności stało się jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań.

- Paradoksalnie to te negatywne zjawiska zaczęły kształtować na naszych oczach łańcuchy dostaw przyszłości. Stało się tak, ponieważ sytuacje kryzysowe wymuszają na przedsiębiorcach innowacje. Stabilność logistyki zależy przede wszystkim od współpracy partnerów, wykorzystania dostępnych technologii i elastyczności w obliczu nieprzewidzianych zjawisk. Im więcej firm logistycznych nie tylko uwzględni te elementy w swojej działalności, ale przede wszystkim potraktuje je priorytetowo, tym większe mamy szanse na stworzenie łańcucha dostaw odpornego na nieprzewidziane sytuacje kryzysowe. Osiągnęliśmy to razem z Animexem – mówi Ewelina Orska z CHEP.

Animex Logo  

– Zaufany partner to niewątpliwie wartość dodana dla biznesu. Pracując razem, tworzymy synergię w obszarach wspólnej odpowiedzialności, dzięki czemu nasze działania są bardziej efektywne. Osiągamy tym samym optymializację procesów, co przekąłda się wprost na korzyści biznesowe. Współpraca z CHEP w zakresie poolingu jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ umożliwia wypracowanie rozwiązań stabilizujących rynek, a to niewątpliwie wpływa  na usprawnienie działań firmy –  komentuje Łukasz Dominiak, Dyrektor ds. Public i Government Relations Animex Foods.

magazyn Animex  

Korzyści biznesowe i środowiskowe

Animex Foods od lat korzysta z rozwiązań oferowanych przez CHEP. Dzięki tej współpracy wszystkie procesy związane z administrowaniem palet spoczywają na firmie poolingowej. W branży spożywczej jest to o tyle istotne, że ze względu na specyfikę produktów, wysokie wymagania bezpieczeństwa żywności i rozdrobnioną strukturę dostaw  konieczne jest profesjonalne i specjalistyczne podejście
do kwestii związanych z dystrybucją. W łańcuchu dostaw producenta i przetwórcy mięsnego liczy się zapewnienie dostępności nośników bez angażowania dodatkowych zasobów.  – Współpraca z firmą CHEP okazała się spełniać wszystkie wymogi, które postawiliśmy dla rozwiązań w zakresie logistyki, a mianowicie optymalizację kosztów, doskonalenie procesów i to, co dla nas bardzo istotne - korzyści dla środowiska – ocenia Łukasz Dominiak z Animex Foods. – Nasze palety to gwarancja trwałości i bezpieczeństwa wynikające z ciągłych kontroli jakości i bieżących napraw – dodaje Ewelina Orska z CHEP.

Ponieważ obie firmy decydując się na wdrażanie poszczególnych rozwiązań, bazują na obiektywnej i wnikliwej analizie, współpracę w ramach poolingu poddano kompleksowemu badaniu w formie analizy porównawczej. Celem badania było zestawienie ze sobą niebieskich palet CHEP z ich białymi odpowiednikami pod kątem procesów, oraz generowanego czasu pracy oraz wydatków. Przeanalizowano ruchy 116 tysięcy nośników, które użytkował Animex Foods przez 6 miesięcy w 2020 roku, oceniając kluczowe elementy, takie jak koszty zakupu, napraw czy najmu, ale również zwykle pomijane nakłady finansowe wynikające z dodatkowej pracy operacyjnej, administracyjnej, czy czasem przestojów. Wzięto również pod uwagę koszty transportu wynikające z modyfikacji tras samochodów związanych z zaplanowanymi odbiorami.  

CHEP A Brambles Company Primary  

Wnioski? Użytkowanie niebieskich palet CHEP, wielokrotnego użytku zredukowało koszty, jakie Animex przeznaczał na zarządzanie nośnikami aż o 15%. Eliminacja czynności kontrolnych oraz administracyjnych pozwoliła na zmniejszenie czasu pracy zespołów odpowiedzialnych za gospodarkę paletową o 70%. Istotną korzyścią jest również fakt, że nieefektywny czas pracy kierowców – których na rynku jest zdecydowany niedobór – angażowanych w odbiory nieoptymalnych ilości palet z rozdrobnionej siatki dystrybucyjnej spadł aż o 90%.

To, co jednak najważniejsze, pooling przyczynił się do oszczędności środowiskowych, które osiągnęła firma Animex Foods. Dzięki współpracy paletowej z CHEP udało się zmniejszyć emisję CO2 o ponad 1370 ton w porównaniu do sytuacji, gdyby ten sam wolumen towarów był obsługiwany na zwykłych białych paletach jednorazowego użytku w okresie ostatnich 12 miesięcy. Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu firma przyczyniła się do uniknięcia wycięcia niemal 1,3 mln decymetrów sześciennych drzewostanu (1209 dojrzałych drzew), a także o 127 ton zmniejszono produkcję odpadów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także