26.01.2017/09:36

Wyprodukowanie litra mleka kosztuje 90 groszy

Duże gospodarstwa nie tylko mają więcej mleka do sprzedania, ale też najmniejszy koszt produkcji każdego litra. Według wstępnych wyników badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarstwa Żywnościowej za zeszły rok zebranych w 160 gospodarstwach, w tych dużych wyprodukowanie litra mleka kosztowało 90 groszy – czytamy w Gazecie Wyborczej.

W średnich gospodarstwach wyprodukowanie litra mleka to już 96 groszy, a w małych – 1,04 zł. Wlicza się w to koszt żywienia krów i opieki weterynarza, a także koszty pośrednie: utrzymanie maszyn i budynków, podatki i pracę najemną.

Jak policzył Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych w BGŻ BNP Paribas, zakładając, że gospodarstwo zatrudnia pracownika na umowę o pracę i płaci mu minimalną krajową pensję oraz opłaca wszystkie stawki, miesięczny koszt takiego pracownika odpowiada przychodowi ze sprzedaży 1,9 tys. litrów mleka.

Więcej w Gazecie Wyborczej

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.