26.09.2019/12:49

Wyrok TSUE w sprawie podatku handlowego dopiero za kilkanaście miesięcy

Wciąż nieznana jest przyszłość podatku od sprzedaży detalicznej. Na rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać nawet kilkanaście miesięcy - podaje money.pl.


W maju sąd Unii Europejskiej wydał korzystne dla Polski orzeczenie, które zakładało, że nasz rząd może nałożyć podatek handlowy od sprzedaży detalicznej. Jednak w lipcu Bruksela odwołała się od tego orzeczenia, więc sprawę ostatecznie rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) - czytamy w money.pl.

Jak przekazały PAP służby prasowe TSUE, sprawa jest obecnie na etapie pisemnym, w którym zarówno Komisja Europejska jak i polski rząd przedstawiają swoje argumenty. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy ruszy procedura ustna, czyli wysłuchanie stron i ewentualna rozprawa. Według nieoficjalnych informacji płynących z Trybunału potrzebne będzie kilka, może nawet kilkanaście miesięcy od wniesienia odwołania do ogłoszenia wyroku.

Zdaniem sądu UE, Komisja Europejska popełniła błąd, uznając, że polski podatek od sprzedaży detalicznej jest niedozwoloną pomocą publiczną. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Podatek miał obowiązywać od września 2016 roku ale KE wszczęła wtedy postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę. Nasze władze nie zgodziły się z tym stanowiskiem, ale pobór podatku został zawieszony. Majowa decyzja sądu UE dała możliwość przywrócenia podatku od 1 stycznia 2020 r. i nie powstrzymałoby tego nawet złożone przez Komisję odwołanie do TSUE. Jednak rząd nie uwzględnił tej daniny w planach budżetowych na przyszły rok.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.