03.03.2017/11:17

Wysokie ceny zbytu przetworów mlecznych

Na przełomie roku ceny zbytu większości produktów mleczarskich kształtowały się na wysokim poziomie. Wprawdzie w styczniu zanotowano niewielki spadek, ale wszystko wskazuje, że miał on charakter sezonowy – informują eksperci Banku Zachodniego WBK.

Z danych MRiRW wynika, że średni cena zbytu masła w blokach w pierwszym miesiącu br. wyniosła 18 zł/kg i była o 51% wyższa w relacji rocznej. Ser edamski zakłady mleczarskie oferowały średnio po 15 zł/kg, co oznacza wzrost o 41% w porównaniu do stycznia 2016 r.

Najniższa dynamika wzrostu została zarejestrowana w segmencie proszków mlecznych. Cena zbytu OMP w styczniu wyniosła 8,6 zł. Był to poziom wprawdzie o 20% wyższy niż rok wcześniej ale pozostawał na relatywnie niski pułapie.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że na rynku unijnym polskie masło jest oferowane na poziomie podobnym jak masło z krajów Europy Zachodniej. Inna sytuacja jest w przypadku OMP, które jest tańsze niż proszki z Niemiec, Francji, Holandii czy Belgi. Jest to wynik niższej dynamiki wzrostu cen w drugiej połowie roku w Polsce w porównaniu z innymi krajami.

Większy popyt na rynku światowym oraz w Unii przełożył się na wzrost cen w handlu międzynarodowym. Miało to wpływ na wyniki polskiej sprzedaży zagranicznej produktów mlecznych. Ze wstępnych danych MF (za MRiRW) wynika, że w całym 2016 r. za granicę trafiło 1,3 mln t asortymentu mlecznego, tj. o 3% więcej niż w 2015 r. Zmalała wartość wywożonych produktów, ale należy pamiętać, że przez znaczną część roku ceny w eksporcie były niskie. Dzięki ich podwyżkom w drugiej połowie roku, dynamika spadku wartości eksportu zmniejszyła się.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.