28.05.2018/13:13

Wyższe płace nie tylko w handlu

Wynagrodzenia w przemyśle będą dalej rosły. Dynamika wzrostu będzie zależała m.in. od tego, jak się zachowa branża w kwestii automatyzacji procesów.

Przedstawiciele firm działających w sektorze spożywczym są zgodni co do tego, że wynagrodzenia w ich branży będą rosły. W ocenie prezesa spółki Bakalland Marka Moczulskiego, polskie przedsiębiorstwa znalazły się nie tylko w sytuację niedoboru pracowników mało wykwalifikowanych, ale i niedopasowania strukturalnego według ich kwalifikacji i zapotrzebowania na nich.

W ostatnim roku wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o 5,9 proc. Te dane się różnią w zależności od branży. Jednym z powodów podwyżek płac jest ciągle rosnąca pensja minimalna. W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie po raz kolejny, a to spowoduje, że ci którzy są uposażeni najniżej będą oczekiwali jeszcze więcej – i tak dalej. Pamiętajmy też o tym, że 3 mln Polaków opuściło kraj w poszukiwaniu pracy. Ci, którzy wracają mają porównanie z tym, ile się zarabia tam, gdzie pracowali – zauważył Marek Moczulski podczas Kongresu Rynku FMCG.

Robert Wawro, dyrektor zarządzający w Grupie Maspex dodał z kolei, że płace rosły od zawsze, zaś w ostatnim czasie wzrost jest bardziej dynamiczny.

Świadczy to o tym, że prawo popytu i podaży działa również w przypadku zasobów ludzkich. Jak to będzie się dalej układało, czy płace dalej będą tak dynamicznie rosły, będzie zależało m.in. od tego jak się zachowa rynek w kwestii automatyzacji procesów – podkreślił Robert Wawro.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.