29.12.2016/09:42

Wyższe zarobki dzięki większej biurokracji

Prawie dwa miliony pracowników będzie musiało ewidencjonować swoje godziny pracy. To efekt ustawy o minimalnej stawce godzinowej – podaje „Rzeczpospolita”.

Od 1 stycznia wszyscy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz mający umowę-zlecenie będą musieli zapisywać, ile pracowali. Wszystko po to, by Państwowa Inspekcja Pracy mogła zweryfikować, czy za pracę dostają minimalną stawkę godzinową, wynoszącą 13 zł. Szacuje się, że obowiązek obejmie w sumie prawie 2 mln osób.

Nowe prawo już spotkało się z dużą krytyką osób, które będą nim objęte, a uważają całość za zbędną biurokrację. W finalnej wersji rząd nie przychylił się bowiem do wniosku, by obowiązkiem tym nie były objęte osoby zarabiające co najmniej trzy tysiące złotych.

Eksperci szacują, że na podwyższeniu płacy minimalnej skorzystają przede wszystkim ochroniarze, sprzątaczki i pracownicy kanału HoReCa, czyli około 400 000 osób. Ewidencję czasu pracy trzeba będzie przechowywać w formie elektronicznej lub papierowej przez trzy lata.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.