17.01.2017/09:20

Wzrosła liczba upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce

Liczba upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw w 2016 roku wzrosła o 3% – do 760 podmiotów. Oznacza to przerwanie pozytywnego trendu spadku postępowań, który został zapoczątkowany w 2013 roku.

Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne uległo spowolnieniu w zeszłym roku. Zgodnie z przewidywaniami Coface, wzrost PKB Polski w 2016 roku sięgnie 2,7%. Jest to ewidentnie niższe tempo, niż 3,9% odnotowane w 2015. Jednak to nie wolniejsze tempo rozwoju naszej gospodarki było głównym powodem zwiększenia liczby upadłości i restrukturyzacji polskich firm.

– Główną przyczyną była zmiana prawa upadłościowego i wprowadzenie prawa restrukturyzacyjnego do polskiego systemu prawnego przedsiębiorstw – powiedział agencji enewsroom.pl Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

Restrukturyzacje stały się coraz powszechniejszą i popularną formą wykorzystywaną przez przedsiębiorstwa, które były zagrożone niewypłacalnością lub już były niewypłacalne. W pierwszej połowie 2016 roku liczba restrukturyzacji odpowiadała za 17% wszystkich postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w Polsce. W drugiej połowie roku już 1/3 postępowań to były restrukturyzacje.

- Widzimy rosnącą popularność wykorzystywania tej formy wśród polskich przedsiębiorstw, które borykają się z trudnościami płatniczymi. Wprowadzone rozwiązania prawne można ocenić – na razie – pozytywnie i widać, że firmy sięgają po ten środek naprawczy. Pełna ocena wprowadzonej ustawy będzie możliwa dopiero po kilku kwartałach – może nawet po kilku latach – gdy zobaczymy, czy restrukturyzacje rzeczywiście naprawiają przedsiębiorstwa i przynoszą efekty – podsumował Sielewicz.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.