10.06.2019/11:21

Wzrost cen w sklepach może być większy niż szacowano. Winna gwałtownie drożejąca wieprzowina

W piątek 14 czerwca GUS opublikuje finalne dane o majowej inflacji w Polsce. Eksperci Credit Agricole Bank Polska dostrzegają ryzyko, że inflacja może ukształtować się powyżej wstępnego szacunku (2,3 proc. r/r) i wyniesie 2,4 proc. r/r wobec 2,2 proc. w kwietniu. Według analityków inflacja zwiększy się w II kw. do 2,4 proc. r/r wobec 1,2 proc. w I kw., a w całym 2019 r. wyniesie 2,2 proc. r/r wobec 1,6 proc. w 2018 r.

Na zwiększenie inflacji w maju złożyły się wyższa dynamika cen żywności, niższe tempo wzrostu cen paliw oraz spadek inflacji bazowej.

Przypomnijmy, że zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w maju do 2,3 proc. r/r wobec 2,2 proc. w kwietniu, kształtując się nieznacznie poniżej oczekiwań rynku (2,4 proc.) równych prognozie CABP. GUS opublikował kilka dni temu częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”.

Głównym źródłem wzrostu inflacji ogółem była wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (5,0 proc. r/r w maju wobec 3,3 proc. w kwietniu). Przeciwny wpływ miały niższe dynamiki cen paliw (4,1 proc. r/r w maju wobec 8,6 proc. w kwietniu), nośników energii (-0,9 proc. r/r w maju wobec -0,8 proc. w kwietniu) oraz spadek inflacji bazowej, która zgodnie z szacunkami analityków Credit Agricole Bank Polska obniżyła się w maju do 1,6 proc. r/r wobec 1,7 proc. w kwietniu. W ich ocenie do wyraźnego zwiększenia dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych w największym stopniu przyczynił się znaczący wzrost dynamiki cen wieprzowiny będący efektem silnego spadku światowej podaży tego gatunku mięsa ze względu na rozprzestrzeniające się ASF w Chinach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.