19.11.2018/15:48

Wzrost wynagrodzeń i cen surowców wyzwaniem dla producentów słodyczy

Po pięciu sezonach nadwyżkowych, rynek pszenicy staje się deficytowy. Rosną też koszty pracy. Będzie to miało znaczenie dla branży spożywczej, w tym producentów słodyczy i przekąsek.

Paweł Wyrzykowski z biura analiz makroekonomicznych sektora Agro BGŻ BNP Paribas w prezentacji "Kosztowy armagedon? Wynagrodzenia, energia, surowce”, omówionej podczas tegorocznej edycji Kongresu Słodycze i Przekąski zaznaczył, że w ostatnich dziesięciu latach koszty działalności w branży słodyczy wzrosły w mniejszym stopniu niż w całym przemyśle spożywczym. Polski sektor charakteryzują też relatywnie niskie koszty pracy.

– W 2017 roku koszty pracy w polskim przetwórstwie przemysłowym były ponad trzykrotnie niższe niż w UE i prawie pięciokrotnie niższe niż w Niemczech. Jednym z kluczowych elementów kosztów są ceny surowców. Po pięciu sezonach nadwyżkowych, rynek pszenicy staje się deficytowy. Światowe zbiory w sezonie 2018-2019 mogą być o 38 mln ton (5 proc.) mniejsze niż w sezonie poprzednim. W bieżącym sezonie wskaźnik zapasy do zużycia  ma obniżyć  się do 35 proc., ale to nadal bardzo wysoki poziom – podkreślił Paweł Wyrzykowski.

Ekspert poruszył też temat płac. W latach 2015-2017 w branży słodyczy najbardziej rosły koszty wynagrodzeń.

– Spodziewamy się, że w pierwszej połowie 2019 roku koszty wynagrodzeń będą nadal rosły co może być jednym z największych wyzwań branży spożywczej – dodał Paweł Wyrzykowski z biura analiz makroekonomicznych sektora Agro BGZ BNP Paribas.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.