07.07.2020/08:59

Za ciastko zjedzone na miejscu zapłacimy więcej, niż na wynos

Jeżeli cukiernia sprzedaje swoje wyroby na wynos, to powinna zastosować do nich 5-proc. VAT – tłumaczy Ministerstwo Finansów odpowiadając na pytanie DGP.

Jak czytamy w dzienniku, wynikałoby z tego, że tylko do ciastek zjadanych przez klienta na miejscu, przy stoliku w cukierni, ma zastosowanie stawka 8 proc.

Problem powstał wraz z wejściem w życie od lipca br. nowej matrycy stawek. Wprowadziła ją nowelizacja ustawy o VAT (Dz.U. z 2019 r. poz. 1751).

Miała położyć kres licznym sporom o opodatkowanie różnymi stawkami VAT produktów podobnych. Przykładowo, przed lipcem br. wysokość podatku od ciastek zależała od daty przydatności do spożycia.

Teraz tego zróżnicowania nie ma, natomiast nadal możliwe są różne stawki VAT w zależności od tego, czy chodzi o sprzedaż towaru czy o usługę gastronomiczną.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.