07.01.2019/20:58

Za marnowanie żywności sieciom handlowym grożą surowe grzywny

W Czechach weszły w życie przepisy zobowiązujące duże sieci handlowe, pod karą grzywny, do przekazywania organizacjom pożytku publicznego niesprzedawalnych produktów – m.in. takich, które mają niegroźnie uszkodzone, powgniatane opakowania, niewłaściwe etykiety lub podobne wady. Nowe prawo nie dotyczy produktów z kończącym się terminem przydatności do spożycia, gdyż objęte są one odrębnymi regulacjami.

Przepisy, które właśnie weszły w życie od początku budziły kontrowersje. Grupa 25 parlamentarzystów podnosiła, że są one sprzeczne z czeską konstytucją, gdyż uderzają w prawo własności. Sąd apelacyjny odrzucił jednak taką argumentację, twierdząc, że ustawa nie narusza ustawy zasadniczej, ale jest częścią międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia marnotrawienia żywności, ochrony środowiska i wsparcia osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społecznej.

Nowe regulacje prawne dotyczą placówek handlowych o powierzchni sprzedaży do 400 mkw. Za ich nieprzestrzeganie grozi kara grzywny w wysokości 391 tys. euro. Najwięksi detaliści działający na rynku czeskim to Tesco, Kaufland, Ahold, Tesco, Aldi i Penny.

We Francji podobne przepisy obowiązują od początku 2016 roku. Tutaj również nie obejmują one małych sklepów. Grzywna za naruszenie przepisów to minimum 75 tys. euro i może być ona nałożona nawet na dwa lata.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.