26.06.2018/14:30

Żabka jako placówka pocztowa. Są pierwsze wyroki nakazowe sądów [TYLKO U NAS]

Czy sklepy Żabka mogą działać w niedziele z zakazem handlu, korzystając z wyłączenia przewidzianego dla placówek pocztowych? Sądy są w tej sprawie podzielone, jednak większość ich dotychczasowych wyroków nakazowych nie zapadło po myśli franczyzobiorców sieci. Poszczególni przedsiębiorcy wnieśli jednak sprzeciwy, co oznacza, że sprawy podlegać będą rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Portal wiadomoscihandlowe.pl dotarł do raportu na temat kontroli Żabek, przygotowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. Dokument ma zostać ujawniony na środowym spotkaniu organizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog. Jak informowaliśmy wcześniej, resort zamierza podpierać się danymi z tego raportu, aby udowodnić, że konieczna jest nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która zabroni sklepom korzystania z wyłączenia przewidzianego dla placówek pocztowych.

Jak wynika z naszych informacji, resort zwrócił się na początku maja oficjalną drogą do PIP z prośbą o kontrole Żabek. Inspekcja miała już wówczas zaplanowane działania w tym zakresie. Jeszcze w kwietniu, wkrótce po naszej publikacji, w której ujawniliśmy plany Żabki, zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski zwrócił się do okręgowych inspektoratów z prośbą o przyjrzenie się tym przedsiębiorcom, którzy otwierać będą sklepy w niedziele, powołując się na status placówek pocztowych.

Raport do którego dotarliśmy dotyczy kontroli przeprowadzonych w maju. Z dokumentu dowiadujemy się, że posiadanie statusu placówki pocztowej przez Żabki "budziło istotne wątpliwości" inspektorów pracy, choćby ze względu na "znikomą lub w niektórych przypadkach zerową skalę odbioru paczek". Z lektury i analizy setek protokołów kontroli wiemy, że zdarzało się, iż przez ostatnie pół roku w pojedynczym sklepie nadano lub odebrano łącznie trzy paczki. Największa liczba paczek dla tego okresu, z jaką się spotkaliśmy, wynosiła 23.

Inspektorzy pracy, nie będąc uprawnionymi do przesądzania, czy dany sklep Żabka może być uznany za placówkę pocztową i tym samym działać w niedziele objęte zakazem handlu, kierowali do sądów wnioski o ukaranie. Na dzień 30 maja do sądów w całej Polsce skierowano łącznie 64 wnioski, a w przygotowaniu było kolejnych 50. W jednym przypadku pracodawczyni przyjęła mandat w kwocie 1500 zł ("nie chciała, żeby kierować wniosek o ukaranie"), a w innym pracodawca wyraził gotowość przyjęcia mandatu, jednak ta konkretna kontrola nie została dokończona ze względu na stan zdrowia pracodawcy.

Co istotne, do 14 czerwca zapadło już sześć wyroków nakazowych, uznających obwinionych winnymi popełnienia wykroczenia, o którym mowa w art. 10 ustawy. W każdym przypadku wniesiono sprzeciwy. - Wskutek wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc i sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych - zauważa biuro prasowe spółki Żabka Polska, dodając, że oznacza to, iż "w sensie prawnym wyroki te nie istnieją".

Dodaj komentarz

13 komentarzy

 • Mit przedsiebiorczości 29.06.2018

  Zaba ---nie zrozumiałeś mojego wpisu lub jesteś idealnym orędownikiem wyzysku rodem i XIX wieku . Jeśli uważasz że jakby nie było ciężka praca przez 26-28 dni w miesiącu to za mało by godziwie zarabiać i chcesz pracować jednak 30-31 dni Twój wybór , ale proszę nie pisz że ktoś ci coś dopłaca - dostajesz jedynie ochłap na który się rzucasz jak Reksio na boczek . Ja piszę z doświadczeniem ponad 15 lat w ZP i obrotem w sklepie 140-160 netto . .

 • Olgaroz 29.06.2018

  Sąd to niech się lepiej zajmie pomysłodawcami tej ustawy o zakazie hanlu, które jest ewidentmy bublem prawnym i przynosi więcej złego niż dobrego.

 • gorgoth 29.06.2018

  Zamiast żabki karać to raczej sądy i PIP powinni pogratulować typowo polskiej przedsiębiorczości w takim sprofilowaniu biznesu, żeby nie łamiąc prawa móc sobie otworzyć skjlep w niedziele.

 • robert45 29.06.2018

  To naprawdę granda, że żabka wykorzystuje legalnie otwarte furtki prawne i za to idzie pod sąd. Precież pracują tam ludzie, którzy powinni być chronieni przez państwo i tę nieszczęsną ustawę a nie karani.

 • zaba 28.06.2018

  Do Mit przedsibiorczosci - serio? Bo chyba jednak żabka dopłaca za otwarcie sklepu na 8h minimum 350zł netto lub ewentualnie wyżej procent od obrotu, jednak nie mniej niż 350zł.... A to że komuś obniżą target o 1,2 % to jest zarabianie w okolicy 0zł? Puknij się człowieku, albo zmien lokalizacje, bo z targetem zrobionym na 2%więcej zarobisz moze 300zł więcej.

 • Mit przedsibiorczosci 27.06.2018

  Drodzy obrońcy Żabki , sednem sprawy tak na prawdę jest presja jaką wywierają zarządzający siecią . System został zmodyfikowany w taki sposób że prowadzący sklep zarabia dokładnie w okolicy zero złotych jeśli nie otwiera sklepu w dni kiedy to jest ograniczone ustawą . To nie ma nic wspólnego z wolnym wyborem .

 • Victor orbam 27.06.2018

  Pisowska komuna głęboko czerpie z doświadczeń komuny z czasów PRL. Ale czemu się dziwić - wszak wielu pisowców to byli członkowie PZPR , ojciec Kaczyńskich też był funkcjonariuszem partii komunistycznej. Pozostaje nam teraz czekać na inspekcje parafialno-rydzykowo-dudowe. Wszak Duda 9ten od związków) musi się czymś wykazać aby on i tysięce związkowców mogli brać z wspólnej narodowej kasy pensje po kilkanaście tysięcy.

 • klient tesco 26.06.2018

  zamknąć wszystko, w małych miastach to żaden problem, a dużych postawić automaty z biletami i kanapkami/wodą, kto nie przestrzega nie ma prawa do pogrzebu kościelnego.

 • Poczta 26.06.2018

  Serio nie rozumiem. A jakaś podstawa dlaczego sądy uznają to za niezgodne z prawem? Czytałem ustawę, miałem okazję czytać na czym konkretnie polegają umowy zabek z pointpack i na jakiej podstawie sądy orzekaja przeciwko franczyzobiorcom?
  Do Ciekawski - w moim mieście jest urząd pocztowy który działa w niedzielę, mało tego, działa cała dobę w niedzielę i handlują tam przeróżnymi rzeczami...

 • ehh 26.06.2018

  np ja nadaje i odbieram paczki a co?

  a swoja droga co to ku... za panstwo policyjne ktore mowi kiedy mozna handlowac a kiedy nie? czekam na przewrot w kraju i wojne domowa

 • Arkina 26.06.2018

  nie widzę potrzeby wylaczen dla prasy wyrobów tytoniowych to samo poczty

 • Pit 26.06.2018

  Nie wiem skad Pan/Pani jest, ale w duzych miastach to nic nadwyczajnego. Pomijajac juz automatyczne paczkomaty w ktorych o kazdej porze dnia i nocy ktos korzysta ale mowie o zwyklych calodobowych urzedach urzedach pocztowych Poczty Polskiej. Prosze przejsc sie w niedziele do takiego urzedu i przekonac, ile osob korzysta z uslug. Pomijajac juz zupelne kretynstwo checi ogrnaiczenia handlu w tak malych sklepikach, w ktorych niemal kazdy nieraz cos kupuje, tez w niedziele.

 • Ciekawe 26.06.2018

  A propos kto w weekend nadaje czy odbiera paczki. Czy poczta jest czynna w niedzielę?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.