06.07.2020/17:58

Żabka kupiła ultrasonografy, które trafią do szpitali wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia

Sto ultrasonografów mobilnych Butterfly iQ kupionych przez sieć sklepów Żabka znajdzie się w szpitalach wskazanych przez resort zdrowia. Urządzenia kupiono z funduszy przeznaczonych przez spółkę Żabka Polska do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

W marcu br. Żabka Polska wygospodarowała 4,5 mln zł na wskazane przez Ministerstwo Zdrowia potrzeby służb medycznych walczących z pandemią COVID-19. Zakup stu ultrasonografów to właśnie jedno z takich wskazań. Wcześniej Żabka kupiła kontenerowy tomograf komputerowy, który pomaga w diagnostyce pacjentów jednoimiennego szpitala w Gorzowie Wielkopolskim.

– Na początku marca, wśród wielu działań jakie podjęliśmy w związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego w Polsce, czując się odpowiedzialni za zdrowie milionów naszych klientów, zadeklarowaliśmy wsparcie służby zdrowia w wysokości 4,5 mln zł. Kwotę tę przekazaliśmy do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Środki te zostały przeznaczone zgodnie ze wskazaniem resortu na zakup tomografu komputerowego, który obecnie jest wykorzystywany w jednoimiennym szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim. W ramach tej puli środków sfinansowaliśmy również zakup 100 najwyższej klasy, wielofunkcyjnych, przenośnych ultrasonografów. Urządzenia te wykorzystywane będą do badań USG płuc i wkrótce trafią do szpitali w całej Polsce – mówi Tomasz Suchański, prezes zarządu Żabka Polska.

Ultrasonograf wykorzystuje się m.in. do diagnostyki pacjentów zarażonych COVID-19. W badaniu USG widać pierwsze symptomy rozwijającego się zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), zanim chory będzie miał podwyższoną temperaturę, kaszel, duszności. Wynik badania USG pozwala więc na podjęcie decyzji o konieczności skierowania na bardziej zaawansowane badanie i leczenie szpitalne. Badanie USG płuc pomaga także ocenić postępy w leczeniu.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.