21.05.2020/11:10

Żabka opracowuje narzędzia do ekspertyz epidemicznych dla Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zleciło firmie Żabka Polska opracowanie i aktualizację algorytmów służących do modelowania ruchu pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem – dowiedział się serwis wyborcza.pl.

Jak wynika z ustaleń wyborczej.pl, która przejrzała tabele zakupów Ministerstwa Zdrowia, urząd zlecił firmie Żabka Polska "Wykonanie zadań o charakterze eksperckim w zakresie wypracowania i bieżącego aktualizowania wypracowanych algorytmów – modeli procesów ruchu pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenia wirusem SARS CoV-2".

Eksperci IT i analiz big data sieci Żabka opracowują na potrzeby polskiego rządu modele rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa, bazując na raportowanych przez lekarzy danych o pobytach pacjentów w szpitalach. Jak zapewniły portal strony projektu, usługa jest darmowa.

Na łamach wyborczej.pl przedstawiciele firmy zapewniają, że ma ona wystarczające kompetencje i zasoby, by wspierać Ministerstwo Zdrowia: „Żabka jest w Polsce i Europie jednym z najbardziej zaawansowanych centrów kompetencji (…). Wyjątkiem jest obszar wiedzy epidemiologicznej (…) ale zakres, w jakim poruszają się nasi specjaliści, tej wiedzy od nich nie wymaga”.

Żabka Polska od dłuższego czasu intensywnie rozwija swoje kompetencje cyfrowe. Sieć wdrożyła już szereg rozwiązań technologicznych, w tym przede wszystkim aplikację Frappka do zarządzania sklepem, która pozwala m.in. na zdalne analizowanie danych sprzedażowych w czasie rzeczywistym. Zastosowano rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, z wykorzystaniem zaawansowanej analityki danych.

W lutym br. w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners – właściciela spółki Żabka Polska – wyliczał długofalowe korzyści ze stosowania technologii cyfrowych:

– To wszystko [poprawę efektywności biznesowej – red.] można osiągnąć dzięki inwestycjom w automatyzację procesów, w digitalizację sklepów, dzięki czemu franczyzobiorca czyli przedsiębiorca będzie miał więcej czasu, by skupić się na rzeczywistym zarządzaniu biznesem, prowadzeniu sklepu.

Czytaj więcej na stronie wyborcza.pl

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Co tu się dzieje ? 23.05.2020

  To państwo chyli się ku upadkowi, jeśli analizy dla rządu robi sieć Żabka...

 • x_y_z 22.05.2020

  Chyba jednak przydaliby się epidemiolodzy, bo ogniska nie są w szpitalach, w szpitalach są zidentyfikowani chorzy. No ale skąd może to wiedzieć Żabka czy Ministerstwo Zdrowia?

 • xArt 22.05.2020

  Od początku epidemii słyszę jak dużo różne firmy pomagają w walce z Covid. O Żabce słyszałam już wiele razy w tym kontekście. Zresztą tutaj nie chodzi o to, że to Żabka jako firma opracowuje algorytmy – ale ludzie którzy z nią współpracują – eksperci, bo są jednymi z najlepszych w polsce. I to, że dzielą się swoją wiedzą z epidemiologami i to jak czytałam, pracując społecznie - dla mnie jest warte pochwalenia.

 • Darc 22.05.2020

  No takie ma doświadczenie, że jako jedna z niewielu firm zagranicznych może działać w niedzielę.

 • Alex 21.05.2020

  Jakie doświadczenie ma ta firma w tym zakresie?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.