06.03.2020/14:15

Żabka startuje z testami autonomicznego nanosklepu! [TYLKO U NAS]

W Poznaniu rusza pilotaż pierwszego nanosklepu sieci Żabka - ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl. Już wczesną wiosną pracownicy Żabki, a potem klienci będą mogli skorzystać z naszpikowanej nowoczesnymi technologiami placówki handlowej, w której nie będzie kasjerów.

Projekt nanosklepu powstał we współpracy z amerykańską firmą AiFi, która wcześniej wdrożyła już rozwiązanie w partnerstwie z sieciami Carrefour we Francji i Albert Heijn w Holandii. Autonomiczny sklep, wyglądem przypominający kontener, ma dać nowy impuls do rozwoju Żabki i pozwolić sieci na pojawienie się w lokalizacjach, których dotychczas nie dało się wykorzystać w celach handlowych.

- W ramach współpracy z AiFi pracujemy nad wdrożeniem technologii nanostore, pozwalającej na zrobienie zakupów z pominięciem kasy - tłumaczy w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe Żabki. - Jesteśmy po fazie wstępnych testów sprawdzających, czy technologia działa zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Obecnie przygotowujemy się do wizyt naszych pracowników, którzy jako pierwsi będą mogli zweryfikować nasze rozwiązania - podkreśla sieć.

Żabka uruchamiała już w przeszłości mniej zaawansowane technologicznie sklepy modułowe, np. w miejscowościach nadmorskich, w sezonie wakacyjnym. Takie inwestycje finansowane były samodzielnie przez centralę, a prowadzone przez doświadczonych franczyzobiorców. W odróżnieniu od nanosklepów, wymagały kasjerów. Działały zwykle przez 2-3 miesiące w roku, a nanosklepy docelowo funkcjonować mogą non-stop w jednej lokalizacji.

Z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że nanosklepy Żabki będą miały od ok. 30 mkw. do ok. 55 mkw. powierzchni. Klienci znajdą w nich ok. 150 indeksów produktowych - będą to głównie artykuły impulsowe i pierwszej potrzeby, produkty typu food-to-go, napoje i przekąski, elementy z oferty Żabka Cafe, itp. To istotnie węższy asortyment niż w standardowej Żabce. Słyszymy jednak, że oferta będzie "bardziej relewantna".

Nanosklepy Żabki otwarte będą 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, również w niedziele objęte zakazem handlu. Płacić za zakupy w sklepie będzie można z poziomu aplikacji mobilnej Żabki (Żappka) lub kartą płatniczą. Również drzwi do placówki otwierane będą smartfonem. - Cała misja zakupowa może zostać odbyta nawet w kilka sekund - zapewnia AiFi. W nanosklepach wykorzystywana jest sztuczna inteligencja i technologia sensor fusion. Placówki są w stanie dostarczać sieci zaawansowaną analitykę w czasie rzeczywistym.

Jak zapewnia dostawca technologii, nanosklepy mogą znaleźć zastosowanie na parkingach, w centrach handlowych, na dworcach kolejowych i lotniskach (autonomiczna placówka Albert Heijn pojawiła się właśnie przy amsterdamskim lotnisku Schiphol), przy stacjach metra i dworcach autobusowych, w muzeach, biurach, czy na osiedlach.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Hmmmm 09.03.2020

    Czyli kolejny kontener z maszynami vendingowymi -ok- tylko niech dodadzą urządzenie do pobierania gotówki! ( To nie sci -fi!)

  • londyn 08.03.2020

    Jeśli będziemy nadużywać kart płatniczych wyeliminuje nam gotówkę i będą dążyć do inwigilacji obrotu naszych pieniędzy.sztuczna inteligencja to wzrost promieniowania takowego i chorób onkologicznych czy zakupy bez kasjera są tego warte na pewno nie.omijam Ząbki wielkim łukiem.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.