01.04.2020/09:15

Zabraknie żywności? Organizacje zrzeszające producentów ostrzegają

W Azji Południowo-Wschodniej może dojść niebawem do poważnych niedoborów żywności. Wszystko przez blokady stosowane na granicach państw związanych z pandemią koronawirusa.

Sprawę porusza portal interia.pl. We wspólnym oświadczeniu organizacje Food Industry Asia (FIA) i ASEAN Food and Beverage Alliance (AFBA) wzywają azjatyckie rządy do zapewnienia niezakłóconej produkcji i dystrybucji produktów żywnościowych oraz napojów.

Podkreślają, że zbyt restrykcyjne ograniczenia mogą doprowadzić do efektu domina i załamania się całego łańcucha dostaw w regionie. Przedstawiciele branży zwracają uwagę na to, że już teraz producenci zmagają się z trudnościami w pozyskaniu surowców, opakowań i siły roboczej.

Zaznaczają też, że przemysł spożywczy daje zatrudnienie ponad jednej trzeciej ludzi w tym regionie świata

"Rządy muszą pracować z przemysłem żywnościowym w czasach kryzysu, by zakwalifikować jedzenie i napoje jako produkty pierwszej potrzeby, zrozumieć implikacje przerw w produkcji i opóźnień i spróbować zagwarantować, że produkcja oraz łańcuchy dostaw będą działały bez zbędnych przeszkód" - napisali przedstawiciele producentów żywności.

Portal zwrócił też uwagę na możliwość agresywnego gromadzenia żywności przez niektóre kraje. Chociażby Wietnam pod koniec marca wprowadził ograniczenia w eksporcie ryżu. To z kolei może prowadzić do wzrostu cen.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.