19.03.2016/11:49

Zakaz handlu alkoholem w nocy. Koniec tysięcy sklepów nocnych

Posłowie PiS i PO złożyli dwa projekty dotyczące ustanowienia nocnej prohibicji. Jeśli prawo wejdzie w życie, samorządy dostaną możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholem w godzinach 22-6 - informuje Next.gazeta.pl.

Oba projekty zakładają również, że gminy będą mogły - wedle uznania - wprowadzać zakaz sprzedaży w konkretnych miejscach, dniach i godzinach. Limitowana może być też liczba sklepów sprzedających alkohol.

Wprowadzenie zakazu handlu alkoholem w godzinach nocnych może doprowadzić do zamknięcia wielu tysięcy  tzw. sklepów nocnych, które wyspecjalizowały się w tego rodzaju ofercie i usługach całodobowych.

Według części ekspertów w dużych aglomeracjach istnieje problem nadreprezentatywności liczebnej sklepów z alkoholem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by jeden sklep z alkoholem przypadał na 1 tys. osób. W Polsce norma ta przekroczona jest czterokrotnie – jeden sklep monopolowy przypada na 273 osoby. Po wejściu w życie nowelizacji tzw. ustawy alkoholowej to samorządy mają decydować o liczbie sklepów monopolowych  na określonym terenie.

Źródło: gazeta.pl / wiadomoscihandlowe.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.