04.01.2019/12:00

Zakaz handlu w niedziele. Biuro Analiz Sejmowych ocenia projekt nowelizacji

Odbiór społeczny nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele "może być niekorzystny", a "grupą najbardziej dotkniętą" przez proponowane przez grupę posłów PiS zmiany będą małe sklepy i ich pracownicy - czytamy w przygotowanej przez Biuro Analiz Sejmowych ocenie skutków regulacji projektu ustawy o zakazie handlu, do której dotarło Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Autorzy dokumentu zauważają, że celem opiniowanego projektu ma być uszczegółowienie i doprecyzowanie przepisów obowiązującej od marca 2018 r. ustawy w taki sposób, aby nie budziły wątpliwości interpretacyjnych. Drugi cel to zaprzestanie z korzystania z wyłączenia spod zakazu handlu "na podstawie wątpliwych przesłanek przez niektórych przedsiębiorców".

Cele te mają zostać osiągnięte głównie poprzez zmianę brzmienia wyjątków od zakazu przewidzianych dla placówek pocztowych (zakaz po nowelizacji miałby nie dotyczyć jedynie tych placówek, dla których usługi podstawowe są podstawową formą działalności) oraz sklepów prowadzących handel wyrobami tytoniowymi.

Ponadto, poprzez dodanie dwóch nowych ustępów do obowiązującej ustawy, nastąpić ma uściślenie, kto dokładnie może udzielać nieodpłatnej pomocy w sklepie przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi, prowadzącym handel osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Chodzi o najbliższych członków rodziny przedsiębiorcy (zaproponowano zamknięty katalog osób, w którym nie ma np. rodzeństwa).

- Projektowana regulacja nie ma bezpośredniego istotnego wpływu na sektor finansów publicznych. Natomiast z punktu widzenia działalności gospodarczej zasadnicze jej skutki dotyczą tych placówek handlowych, które na mocy obowiązującej ustawy korzystały z wyłączenia z zakazu handlu w niedziele, powołując się na sprzedaż wyrobów tytoniowych (choć w rzeczywistości była to tylko część oferty obok artykułów spożywczych i napojów), bąddź też na świadczone usługi pocztowe (które faktycznie były tylko marginesem prowadzonej działalności handlowej) - czytamy w dokumencie.

BAS zauważają, że autorzy projektu ustawy nie podają szacunków, jak duża część placówek handlowych korzysta z takich wyłączeń. Na podstawie doniesień medialnych, biuro przypuszcza, że głównym beneficjentem jest sieć sklepów Żabka. BAS myli się jednak twierdząc, że jest to możliwe dzięki umowie z Pocztą Polską (w rzeczywistości chodzi o umowę Żabki z Pointpack.pl); podaje także nieprawidłową liczbę sklepów Żabki (3500, a jest ich już ponad 5300). Zarazem BAS stawia tezę, że to właśnie "tego typu małe sklepy jak dotychczas najbardziej ucierpiały na zakazie handlu w niedziele.

W dalszej części OSR, autor dokumentu przywołuje wyniki badań skutków zakazu handlu. Cytowane badania Nielsena pokazują, że w okresie od stycznia do lipca br. w małych sklepach sprzedaż spadła o 1,1 proc., podczas gdy w średnich sklepach spożywczych wzrosła o 7,2 proc., a w dyskontach o 8,1 proc. Największym wygranym okazały się stacje benzynowe, które zanotowały wzrost sprzedaży o 13 proc.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Kacper 07.01.2019

    Typowa komuna - zakazy, nakazy i tysiące darmozjadów z partii rządzącej żyjących z kontroli i utrudniania życia innym. Komuna za pisu wraca do Polski bardzo szybko. A gdzie wolny rynek i swoboda gospodarcza

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.