02.09.2016/12:30

Zakaz handlu w niedziele coraz bliżej. Prawie 520 tys. podpisów już w Sejmie

518 220 - dokładnie tyle podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele złożyli w piątek w Sejmie przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Spotkali się także z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, który zadeklarował, że pierwsze czytanie projektu w izbie niższej odbędzie się już w październiku.

Przypomnijmy, portal wiadomoscihandlowe.pl informację o tym, że komitetowi udało się przekroczyć granicę 100 tys. podpisów (tyle jest wymaganych, aby projektem zajął się parlament), podał już w środę. Kilka godzin później oficjalnie potwierdził nasze informacje przewodniczący „Solidarności”, Piotr Duda, który podczas obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku zaapelował do premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy o wsparcie projektu.

Piotr Duda mówił w środę co prawda o 350 tys. podpisów, jednak w momencie, gdy przekazywał tę informację, do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, nadal spływały drogą pocztową listy z kolejnymi podpisami. Ostatecznie udało się zebrać dokładnie ponad pół miliona podpisów. Co ciekawe, „Solidarność” wcale na tym nie zamierza poprzestać.

– Te podpisy, które złożymy 2 września, to nie koniec. Będziemy zbierali podpisy do momentu aż ta ustawa nie zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, żeby pokazać rządzącym, że to nie jest garstka ludzi, że to są miliony, które chcą, aby dzień święty święcić – mówił Piotr Duda w środę w Gdańsku.

Jak zdradził w piątek w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej NSZZ "Solidarność", marszałek Sejmu podczas zamkniętego spotkania wyraził się pozytywnie na temat projektu ustawy i obiecał, że Sejm zajmie się projektem szybko, bo już w październiku. Bujara powiedział nam także, iż ze słów marszałka Kuchcińskiego wynika, że nowe prawo może wejść w życie nawet na początku 2017 r. Związkowcy cieszą się, bo sami liczyli dopiero na wiosnę 2017.

Dariusz Paczuski, wiceszef handlowej "Solidarności" także ocenił w rozmowie z naszym portalem, że spotkanie z marszałkiem przebiegło w pozytywnej atmosferze. - Marszałek wyraził opinię, że popiera nasz pomysł, tak samo jak duża część posłów, nie tylko z jego macierzystej opcji politycznej - oznajmił Paczuski.

Również Alfred Bujara podczas piątkowego briefingu prasowego podkreślał, że szereg polityków, w tym najważniejsze osoby w państwie, popiera pomysł ograniczenia handlu w niedziele. - Wcześniej pozytywnie [do projektu] odnosił się prezes PiS Jarosław Kaczyński, również pani premier w kampanii wyborczej. A w kampanii wyborczej prezydenckiej osobiście miałem okazję pytać prezydenta Andrzeja Dudę o stosunek do takiej ustawy i też był pozytywny - powiedział szef sekcji handlowej "S".

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • pudel 06.09.2016

  bardzo dobrze zamykajcie handel w niedzielę bo niedziela jest dla rodziny, a nie po to by robić wycieczki po sklepach i galeriach, jakby nie można było inaczej czasu zorganizować

 • i dupa! 02.09.2016

  dupa! dupa! dupa!

 • resovia pany 02.09.2016

  Trzy lata temu mieli tylko 200 tysięcy podpisów więc widać, że świadomość Polaków powoli się budzi. Trzymam kciuki za ten projekt.

 • GhosT 02.09.2016

  W środę mieli 350 tysi a dzisiaj juz ponad 500? Coś tu śmierdzi i to na kilometr... A wogole to ja mam wolne przez caly tydzien wiec mnie ten projekt nie obchodzi i tak :))

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.