07.10.2019/08:42

Zakaz handlu w niedziele. Mniej kar dla właścicieli sklepów

Od początku roku do końca sierpnia inspektorzy pracy przeprowadzili 4,9 tys. kontroli przestrzegania zakazu handlu w niedziele przez właścicieli sklepów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W tym czasie jedynie w 150 przypadkach doszło do ukarania mandatem karnym (łącznie 165,5 tys. zł kary), a tylko w 44 przypadkach skierowano wniosek do sądu o nałożenie grzywny. W porównaniu z danymi za cały rok 2018, a de facto za okres marzec-grudzień 2018 (wcześniej nie obowiązywała ustawa), liczba nałożonych mandatów spadła o 57 proc., z poziomu 348 mandatów.

Jak czytamy w "DGP", w 118 przypadkach inspektorzy, po wykryciu nieprawidłowości dotyczących otwierania sklepów w niedziele, zastosowali jedynie tzw. środki wychowawcze.

Spadła także liczba donosów do Państwowej Inspekcji Pracy na przedsiębiorców łamiących zakaz. W samym marcu 2018 r. (pierwszy miesiąc obowiązywania ustawy) skarg było 995. Dla porównania, w czwartym kwartale tego samego roku skarg już "tylko" 224.

Czytaj więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • VV 07.10.2019

    Nie powinno być w ogóle kar, bo nie powinno być zakazu handlu. Jak można zakazywać czegoś legalnego i nieszkodliwego?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.